Konferencja „Samorządy Rozwijają Pogranicze - 25 lat współpracy polsko-czeskiej”

W dniu 26 kwietnia br. w Prudniku odbyła się konferencja „Samorządy Rozwijają Pogranicze - 25 lat współpracy polsko-czeskiej”, zorganizowana przez Powiat Prudnicki. Gościem honorowym wydarzenia był Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła.

Na wstępie uczestników konferencji przywitał Starosta Prudnicki, Radosław Roszkowski, zapraszając do wysłuchania prelekcji Marszałka Andrzeja Buły, pt. „Odrodzony Samorząd Województwa Opolskiego”.
Marszałek Opolszczyzny mówił o dobrej współpracy pomiędzy samorządem wojewódzkim, a samorządami powiatowymi i gminnymi. Jako jeden z głównych czynników sukcesu wymienił wzajemne zrozumienie, dodając ponadto: odpowiedni podział kompetencji, odpowiedzialności, dostępnych środków finansowych - w ramach subregionów. Przypomniał, że w trakcie 15-letniej obecności w Unii Europejskiej samorządy Powiatu Prudnickiego podpisały 435 umów, o wartości 850 mln zł, dofinansowanych kwotą ok. 650 mln zł. Tak znaczący potencjał pozyskanych środków finansowych zdecydował o miejscu Powiatu Prudnickiego w pierwszej dwudziestce samorządów powiatowych w kraju, pod względem zagospodarowania funduszy europejskich. Podkreślił przy tym rolę współpracy transgranicznej oraz kompetencje Starosty Radosława Roszkowskiego, które zaowocowały w postaci ok. 60 zrealizowanych przez prudnickie Starostwo Powiatowe partnerskich projektów polsko-czeskich, opiewających na kwotę 33 mln zł.

W dalszej cześci zebrani wysłuchali także prelekcji pt. „Powiat Prudnieki na kartach historii”, wygłoszonej przez Marcina Husaka - pracownika Muzeum Ziemi Prudnickiej, regionalistę i tegorocznego laureata tytułu „Człowieka Roku 2018” w Plebiscycie „Tygodnika Prudnickiego”.

Wydarzenie stało się ponadto okazją do uhonorowania Marszałka Andrzeja Buły oraz osób zasłużonych dla Powiatu Prudnickiego pamiątkowymi medalami wydanymi na okoliczność 100-lecia odzyskania niepodległości i 20 lat działalności samorządu powiatowego.

Wręczone zostały również nagrody dla najpopularniejszych ludzi sportu ziemi prudnickiej 2018 roku w Plebiscycie „Tygodnika Prudnickiego”. Laury odebrali: Emilia Pawłowska (Sportowiec), Szymon Stefan (Sportowiec-Junior), Grzegorz Pawłowski (Trener), Patrycja Stefan (Prezes Klubu Sportowego), oraz Jakub Smoleń (III miejsce w kategorii Sportowiec-Junior).

Obchody 25-lecia współpracy polsko-czeskiej uświetniły: występ Żanety Plotnik z zespołem, w repertuarze przebojów XX-lecia międzywojennego, a następnie uroczysty bankiet.

Konferencja odbyła się w ramach realizacji projektu pn. „Samorządy Rozwijają Pogranicze - 25 lat współpracy polsko-czeskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz ze środków Budżetu Państwa, „Przekraczamy Granice”.

Publikacja: Czwartek, 16 Maja 2019r. Godzina: 13:47. Wejść: 483.