SZKOLENIE OBRONNE W POWIECIE PRUDNICKIM

W dniach 20-21 maja 2019 r., zgodnie z „Planem szkolenia obronnego Starostwa Powiatowego w Prudniku na 2019 rok”, w Hotelu „Oaza” w Prudniku zorganizowano szkolenie, które było wspólnym przedsięwzięciem szczebla powiatowego i gminnego.

Tematem szkolenia było: „Doskonalenie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie realizacji zadań obronnych kadry kierowniczej oraz zespołów zadaniowych (grup operacyjnych), wchodzących w skład stanowisk kierowania na terenie powiatu prudnickiego, do działania w sytuacji wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Realizacja zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb Sił Zbrojnych RP. Przygotowanie do ćwiczenia kompleksowego pk. „Piast-19””.
Głównym celem szkolenia było przygotowanie podległych osób przez organizatorów szkolenia oraz jednostek organizacyjnych im podległych, do opracowania kolejnej edycji dokumentacji planowania operacyjnego w powiecie prudnickim.

Tematami szczegółowymi były:
• Współdziałanie terenowych organów administracji wojskowej z administracją samorządową w zakresie uruchamiania Sił Zbrojnych RP do działań kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej w systemie obronnym RP.
• Zadania zespołów zadaniowych Starostwa Powiatowego oraz urzędów miast i gmin podczas kompleksowego ćwiczenia obronnego pk. „Piast-19”.
• Zadania organów administracji publicznej w zakresie akcji kurierskiej na potrzeby mobilizacyjnego uzupełnienia Sił Zbrojnych RP w ramach ćwiczenia kompleksowego pk. „Piast-19”.
• Współpraca WKU w Kędzierzynie-Koźlu ze Starostwem Powiatowym w Prudniku w zakresie mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych RP podczas kompleksowego ćwiczenia obronnego  pk. „Piast-19”.
• Przygotowanie obsad osobowych akcji kurierskiej do kompleksowego ćwiczenia obronnego  pk. „Piast-19”. Zajęcia praktyczne w zakresie akcji kurierskiej.
• Zasady współpracy Komendy Powiatowej Policji w Prudniku ze Starostwem Powiatowym w Prudniku w zakresie mobilizacji Sił Zbrojnych RP podczas kompleksowego ćwiczenia obronnego pk. „Piast-19”.
• Planowanie świadczeń na rzecz obrony przez organy samorządu terytorialnego.
• Organizacja funkcjonowania Punktu Kontaktowego HNS Starostwa Powiatowego w Prudniku. Realizacja zadań wynikająca z obowiązków państwa-gospodarza HNS.
• Ochrona informacji niejawnych podczas realizacji zadań obronnych.
• System zarządzania kryzysowego w Polsce. Rola i zadania organów administracji samorządowej  w systemie zarządzania kryzysowego.
• Rola i zadania administracji publicznej w poszczególnych stanach gotowości obronnej państwa.
• Zadania wynikające z wprowadzenia stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP.
• Działania administracji samorządowej w warunkach wystąpienia konfliktu hybrydowego oraz reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
• System obronny RP – zadania i kierunki rozwoju w świetle Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
• Zarządzanie bezpieczeństwem w samorządach terytorialnych w czasie pokoju, kryzysu polityczno-militarnego i w warunkach innych nadzwyczajnych zagrożeń.
• Wykorzystanie podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa oraz w sytuacjach kryzysowych.
• Główne Stanowisko Kierowania (GSK) Starosty Prudnickiego.
• Planowanie operacyjne na szczeblu powiatu i gminy. Zasady opracowania POFP. Nakładanie zadań obronnych na podległe i nadzorowane komórki organizacyjne w warunkach planowania operacyjnego.
• System Stałego Dyżuru Starosty Prudnickiego – zasady funkcjonowania, rola i miejsce stałego dyżuru podczas kompleksowego ćwiczenia obronnego pk. „Piast-19”.
• Sposoby przekazywania decyzji i zadań operacyjnych w ramach Stałego Dyżuru Starosty Prudnickiego.
• Zasady wykorzystania łączności radiowej podczas podwyższania gotowości obronnej państwa.
• Aktualizacja kart realizacji zadań operacyjnych – załączników funkcjonalnych do „Planu operacyjnego funkcjonowania Powiatu Prudnickiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

Ww. tematyka omówiona została przez: przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu -  Wojciecha Szymeczko, ppor. Adama Kozioł, ppor. Patryka Kramarczyka; przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Prudniku: Katarzynę Kret – Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych – Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego, Magdalenę Janisz – Referenta ds. obronnych; przedstawicieli Urzędów Miejskich i Urzędu Gminy: Mirosława Banasia – przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Prudniku, Brygidę Łątkę – przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Głogówku oraz Marka Marciniaka – przedstawiciela Urzędu Gminy w Lubrzy; oraz wykładowcę: Sławomira Bilińskiego.

Referat Zarządzania Kryzysowego

Publikacja: Czwartek, 6 Czerwca 2019r. Godzina: 12:43. Wejść: 585.