MŁODE TALENTY SĄ WŚRÓD NAS

Pod taką nazwą realizowane są zajęcia naukowe w ramach projektu ?Razem dla bezpieczeństwa ? kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego? w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Prudniku. Projekt jest dofinansowany w ramach ?Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017?.

Głównym celem realizowanych zajęć jest angażowanie młodzieży w dokonywanie wyborów w różnych sytuacjach życiowych, twórcze zagospodarowanie czasu wolnego od zajęć lekcyjnych oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy. Pierwsze godziny naszych zajęć  poświęciliśmy na wgłębienie się w tajniki szeroko pojętej statystyki. W tym celu uczniowie poznali m.in. metody i organizację badań statystycznych, organizację statystyki publicznej oraz sposoby realizacji badań statystycznych. Na etapie planowania pracy uczniowie określili problem badawczy, jakim było bezpieczeństwo w szkole. Nie zabrakło również wyszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji. Uczniowie opracowali i przeprowadzili krótką ankietę wśród swoich koleżanek i kolegów nt. poczucia bezpieczeństwa w szkole. Wyniki zaprezentowali w różnych formach np. poprzez opracowanie informacji statystycznych za pomocą komputera, z wykorzystaniem arkuszy kalkulacyjnych oraz w formie plakatów. Korzystali przy tym z różnych źródeł wiedzy w tym. m.in. z publikacji i baz danych statystycznych. Posiadają własną inwencję twórczą, ale też zachęceni do poszukiwania różnych sposobów rozwiązania tego samego zadania odkryli, w jaki sposób upowszechnia się wiedzę i rozwija umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Działaniom towarzyszy aktywność w zakresie kompetencji interpersonalnych. Realizując zadania projektowe uczniowie za każdym razem sprawdzają i uzasadniają słuszność wybranej metody prowadzącej do prawidłowego rozwiązania problemu. Ich umiejętności racjonalnego podejmowania decyzji w życiu społecznym i prywatnym są teraz bardziej opanowane i efektywniej wykorzystywane. Kreatywność, odpowiedzialność i systematyczność będzie towarzyszyła młodym ludziom zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu realizacji działań projektowych. Dzięki takiej formie zajęć uczniowie mogą samodzielnie odkryć pewne zależności w otaczającym nas świecie, często sprawiające wrażenie trudne do zrozumienia i abstrakcyjne. Teraz te zagadnienia te stają się łatwiejsze, bardziej przystępne i atrakcyjne. Taki rodzaj działania mobilizuje uczniów do poszukiwania problemów związanych z formułowaniem hipotez badawczych, a następnie znajdowania sposobów weryfikacji ich poprawności. Przed nimi jeszcze wiele nowości m.in. analiza struktury, współzależności, dynamika zjawisk masowych oraz poszerzanie wiadomości z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych. Wszystko po to, by mogli działać „Razem dla bezpieczeństwa”.

Tomasz Wójtowicz

2016-10-25

2016-11-14

Publikacja: Poniedziałek, 14 Listopada 2016r. Godzina: 09:34. Wejść: 1235.