FUTBOLISTKI ŁĄCZĄ NARODY

Starostwo Powiatowe w Prudniku, wraz z Zespołem Szkół Rolniczych realizuje projekt pn. ?Futbolistki łączą narody?. Jednym z celów przedsięwzięcia jest zainicjowanie powstania wsparcie nowego klubu piłki nożnej kobiet poprzez wyposażenie go w sprzęt sportowy oraz przekazanie doświadczeń drużyn grających na wyższych szczeblach rozgrywkowych, w tym partnerskiego klubu z czeskiego Brutala.

Logo

W ramach przedmiotowego projektu, w październiku br., odbył się polsko-czeski turniej, którego gospodarzem był nowopowstały Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Pogoń” Prudnik, zrzeszający głównie uczennice prudnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Oprócz gospodyń w zawodach wzięły udział: I-ligowy „Rolnik” B. Głogówek,
II-ligowa „Polonia” Bytom oraz drużyna FC „Slavoj” Olympia Bruntal, występująca do niedawna na zapleczu czeskiej ekstraklasy kobiet.

W pierwszym meczu turnieju drużyna z Czech mająca w składzie kilka bardzo doświadczonych zawodniczek pokonała gospodynie z Prudnika w stosunku 2-0. W czeskiej drużynie szczególnie wyróżniały się zawodniczki ze środka pola – Klara Jarošova oraz kapitanka Michaela Šandova. Pierwsza z nich została uznana za najlepszą zawodniczkę czeskiej drużyny. A druga popisała się pięknym golem. Młoda drużyna z Prudnika brak piłkarskiego doświadczenia nadrabiała młodzieńczą werwą oraz ambicją i z biegiem czasu prezentowała się coraz lepiej. Szczególnie dobry w wykonaniu gospodyń był mecz z późniejszymi zwycięzcami turnieju – drużyną „Polonii” Bytom. W pierwszej połowie na wysokie prowadzenie 3-0 wyszły piłkarki z Górnego Śląska. Jednak po słabym początku coraz śmielej zaczęły grać Prudniczanki, które doprowadziły do wyrównania, a nawet wyszły na prowadzenie. Ostatecznie, w końcowym fragmencie spotkania, do remisu 4:4 doprowadziły piłkarki
z Bytomia i mecz zakończył się  takim właśnie rezultatem. Warto zaznaczyć, że wszystkie cztery bramki dla drużyny z Prudnika zdobyła Aleksandra Sobkowicz, która talentem zdaje się dorównywać swojej starszej siostrze Agacie – reprezentantce Polski. Dzięki tym trafieniom Aleksandra została „Królową Strzelców” całego turnieju. Kilka bardzo groźnych sytuacji wybroniła z kolei wyróżniona Paulina Ułanowicz, godnie zastępująca świetną Dominikę Szal.

W ostatecznym rozrachunku turniej wygrała drużyna z Bytomia, która straciła punkty jedynie w spotkaniu z MUKS „Pogoń” Prudnik i zakończyła zawody z dorobkiem 7 punktów. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki „Rolnika” B. Głogówek z 6 punktami. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Bruntala z dorobkiem 3 punktów. Zdecydowanie najmłodsza i najmniej doświadczona drużyna z Prudnika zamknęła stawkę czterech drużyn z dorobkiem 1-punktowym.

Warto zaznaczyć, że drużyny biorące udział w turnieju otrzymały nagrody w postaci kompletu strojów sportowych. Każda z drużyn otrzymała również pamiątkowy puchar. Były również nagrody indywidualne, o których wspomniano już wyżej. Współpraca nawiązana podczas turnieju będzie kontynuowana. W najbliższym czasie zostaną zorganizowane 2 polsko-czeskie zgrupowania piłkarskie, z których jedno odbędzie się w Bruntalu, a drugie w Prudniku.

Projekt „Futbolistki łączą narody” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów w Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska w Euroregionie Pradziad.

2016-12-06

2016-11-15

2016-12-06

2016-11-15

Publikacja: Wtorek, 15 Listopada 2016r. Godzina: 13:27. Wejść: 1075.