Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Śląskie rozprawianie
W poniedziałek 12 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego, przy ul. Prężyńskiej w Prudniku odbył się Trzeci Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej „Śląskie Rozprawianie”. 10 marca 2016 roku konkurs powiatowy w Prudniku zorganizowany został po raz pierwszy. Zaprezentowało się wówczas 41 uczniów ze szkół w Biedrzychowicach, Głogówku i Prudniku.
W marcu 2017 roku było ich już 59, a wykonawcy ze swoimi opiekunami przybyli z ośmiu szkół, z kolejnych miejscowości powiatu. W tym roku napłynęło 60 zgłoszeń, po raz pierwszy też wystąpiła grupa uczniów z Grabiny. Kolejna nowość, ze względu na liczbę uczestników, po raz pierwszy prezentacje odbywały się w trzech salach, w tym tradycyjnie w szkolnej izbie regionalnej w PCKP.
Dzieci i młodzież występując indywidualnie i w prezentacjach zespołowych w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów (tu także z SOSW w Prudniku) oraz ponadgimnazjalnych nie tylko wspaniale zaprezentowali śląską gwarę, ale i stroje, obyczaje, historię lokalną. Wraz z dziećmi przybyli ich opiekunowie, którzy pięknie przygotowali uczniów do wystąpień, niekiedy w zdradzających wielkie talenty aktorskie scenkach kabaretowych. W jury zasiedli także znani regionaliści, językoznawcy, miłośnicy gwary. W tym roku byli to: Anna Myszyńska – znana regionalistka z Białej, ks. Marcin Wilczek – proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny z Racławiczek, Krzysztof Rybarczyk – nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku (jury reprezentantów szkół podstawowych), Róża Zgorzelska – założycielka Farskiej Stodoły w Biedrzychowicach, Anna Borkowska – nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku (jury reprezentantów gimnazjum wraz z SOSW), Teresa Kuliszewska - emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku, Janusz Stolarczyk z Muzeum Ziemi Prudnickiej (jury reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych).
Opiekunami uczestników byli: Gabriela Kobiałka z Biedrzychowic, Barbara Przybylska, Beata Stosiek, Bożena Nowicka-Kolb z Głogówka, Wojciech Ziarko z Grabiny, Beata Cebula ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku, Elżbieta Dziewońska i Henryka Młynarska z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Króla Jana Kazimierza w Głogówku, Danuta Giereś z ZSR w Prudniku, Klaudia Hajduk z 1LO w Prudniku, Alina Nowak z CKZiU Prudnik.
Trzeci Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej otwarty został przez władze samorządu powiatowego: starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego, wicestarostę Janusza Sianę oraz dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku Wiesława Kopterskiego. Obecni byli także: opolski wicekurator oświaty Artur Zapała, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku Anna Wojtczak oraz Piotr Bąk z biura Euroregionu Pradziad w Prudniku.
Witając uczestników konkursu wraz z opiekunami, jurorów oraz przedstawicieli władz powiatowych, którzy tak licznie przybyli na to spotkanie, co podkreślało szczególne zainteresowanie i znaczenie wydarzenia, dyrektor CKZiU w Prudniku Wiesław Kopterski wyraził zadowolenie, że to właśnie zarządzana przez niego szkoła organizuje ten powiatowy konkurs, zakończył też: - Mam nadzieję, że w tym roku, jak i w latach poprzednich będzie wysoki poziom tego konkursu. Rzeczywiście, mimo młodego wieku uczestników jakość prezentacji jest zaskakująco wysoka.
Obecny podczas rozpoczęcia konkursu wicekurator Artur Zapała powiedział: - Młodzi przyjaciele, bez was ta impreza nie miałaby miejsca, cieszę się, że tak licznie bierzecie udział, już po raz kolejny w trzecim konkursie gwary śląskiej. Myślę, że nie tylko współzawodnictwo jest tutaj ważne, ale dobra, wspaniała zabawa, czego wam serdecznie życzę.
Krótko podziękowali za zaproszenie starostowie. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski powiedział m.in.: - Po raz pierwszy uczestniczę w otwarciu tego konkursu, jestem przekonany, że poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Ogromne słowa podziękowania dla pani Małgorzaty Weigt za tę inicjatywę i dla pana dyrektora za poparcie tego pomysłu. Takie inicjatywy są dla nas szczególnie cenne, nie tylko te narzucane przez Zarząd Powiatu, czy radnych, ale właśnie te oddolne, kreowane przez placówki oświatowe. Wicestarosta Janusz Siano dodał: - Jest to wartość bezdyskusyjna i bardzo się cieszę, że jest to kultywowane również w naszych placówkach oświatowych.
Konkurs zorganizowali: Małgorzata Weigt, Alina Nowak, Marzena Kantor-Synowczyńska, Wojciech Ziarko i Krzysztof Rybarczyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. W czasie kilkugodzinnego spotkania uczestnicy mogli się posilić korzystając z poczęstunku przygotowanego przez Joanną Grzegocką i Agnieszkę Chudy z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Pyszne ciasta dostarczyła cukiernia Renaty Kimmel z Grabiny.
Publikacja: Środa, 21 Marca 2018r. Godzina: 14:01. Wejść: 1014.