Nowe mikrobusy dla podopiecznych powiatowych placówek

Dom Pomocy Społecznej w Prudniku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku otrzymały zakupione przez Powiat Prudnicki, przy dofinansowaniu z PFRON, nowoczesne samochody Ford Transit Custom Kombi, przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych.

Uroczystość przekazania pojazdów przedstawicielom obu placówek odbyła się w poniedziałek 23 kwietnia br., przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Obecni byli dyrektorzy DPS i SOSW – Tomasz Szurmak i Marek Muszyński – a także reprezentant mieszkańców prudnickiego DPS i grupa podopiecznych głogóweckiego SOSW. Przed oficjalnym przekazaniem kluczy do pojazdów przez Starostę Prudnickiego, Radosława Roszkowskiego, oraz Sekretarz Powiatu, Agnieszkę Zagórską, samochody zostały poświęcone przez ks. Mateusza Wieczorka z prudnickiej parafii pw. Św. Michała Archanioła, by szczęśliwie i bezpiecznie służyły przyszłym użytkownikom.

- Jestem niezmiernie rad, że spotykamy się dzisiaj przy tej milej okazji, przekazania do użytkowania dwóch samochodów dostosowanych do transportu osób niepełnosprawnych, jakich nie brakuje zarówno w SOSW w Głogówku, jak i w DPS w Prudniku – mówił Starosta Prudnicki.
Przypomniał, że samochody zostały zakupione przez Powiat przy znaczącym wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami III". Łączna wartość obu pojazdów to niemal 300 tys. zł, a dofinansowanie z PFRON wyniosło blisko 50% tej kwoty.
- Myślę, że będą one przez wiele lat dobrze służyć podopiecznym naszych placówek. W przeszłości trafiały tam podobne samochody, które po latach intensywnej eksploatacji są już podniszczone, dlatego teraz następuje ich wymiana na te nowoczesne modele – podkreślał Radosław Roszkowski.

Do prudnickiego DPS-u trafił w ramach projektu „Likwidacja barier transportowych - zakup samochodu 9-cio miejscowego do przewozu osób niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku” model FORD TRANSIT CUSTOM 2.0 TDCI, o wartości ponad 139 tys. zł (wkład własny Powiatu to niemal 70,6 tys. zł, a dofinansowanie z PFRON to 69 tys. 11 zł).
- Jest to duża pomoc dla naszego domu. Mieszkańcy z powodu stanu zdrowia - z racji schorzeń, niepełnosprawności ruchowej i ograniczonej możliwości poruszania się - są zmuszeni do bardzo częstych wizyt u specjalistów w placówkach służby zdrowia na terenie województwa opolskiego. Ten wspaniały prezent w postaci samochodu osobowego w znaczący sposób rozwiąże problemy mieszkańców, jeśli chodzi o przemieszczanie się do lekarzy, pomoże również w zapewnieniu rozrywki. Możliwości transportu, np. na wycieczki, do kina, teatru, innych atrakcyjnych miejsc, to nie mniej istotne formy pomocy mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu – podkreślał dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku, Tomasz Szurmak.
Radość z faktu otrzymania przez placówkę nowego samochodu wyraził także Andrzej Śmigla, Przewodniczący Rady Mieszkańców w prudnickim DPS.

SOSW w Głogówku otrzymał samochód FORD TRANSIT CUSTOM 2.0 TDCI, wyposażony w specjalną windę, którego wartość to 155,1 tys. zł (86 tys. 91 zł pochodziło ze środków własnych Powiatu, a dofinansowanie z PFRON wyniosło 69 tys. 11 zł), w ramach projektu „Likwidacja barier transportowych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Głogówku - zakup mikrobusu 9-miejscowego przystosowanego do przewozu osób na wózkach inwalidzkich”.

- Bardzo cieszymy się, że otrzymaliśmy dziś ten wyposażony w windę mikrobus, jaki ułatwi przejazdy osobom niepełnosprawnym spośród naszej młodzieży, którą codziennie dowozimy do naszej placówki z okolic Głogówka, a także z terenu gmin Biała i Lubrza. Samochód przyda się na pewno, ponieważ tych wyjazdów jest bardzo dużo. Rozpoczęliśmy naukę pływania, oraz hydromasaże i codziennie wozimy dzieci na basen - mówił dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku, Marek Muszyński. Przypomniał, że dziesięć lat temu placówka również, przy wsparciu Powiatu Prudnickiego, otrzymała mikrobus.

Oba samochody Ford Transit Custom Kombi wyposażone są w silnik wysokoprężny nowej generacji TDCi Ford EcoBlue, o pojemności 2000 cm3 i mocy 130 KM, spełniający wymagające standardy Euro 6, oraz zapewniający doskonałe osiągi i moc przy z niskim zużyciu paliwa (zaledwie 6,1 l/100 km) i poziomie emisji CO2 (157 g/km). Posiadają nowatorskie rozwiązania zapewniające użytkownikom wyższe bezpieczeństwo – m.in. system pomocy w utrzymaniu pojazdu na pasie ruchu, oraz Pre-Collision Assist - system, który może zmniejszyć siłę kolizji lub pozwolić uniknąć zderzenia, automatycznie włączający hamulce.

Mikrobusy 1

Mikrobusy 2

Mikrobusy 3

Mikrobusy 4

Mikrobusy 5

Mikrobusy 6

Mikrobusy 7

Mikrobusy 8

Mikrobusy 9

2018-04-23

Publikacja: Wtorek, 24 Kwietnia 2018r. Godzina: 14:44. Wejść: 1190.