Frekwencyjny sukces „Pikniku Naukowego” w CKZiU

Zorganizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku w dniu 17 maja 2018 r. „Piknik Naukowy” przyciągnął uczniów wielu szkół podstawowych i gimnazjalnych, m.in. z Prudnika oraz Lubrzy, Białej i Głogówka.

Frekwencja była doskonała, mimo deszczowej pogody, która zdawała się nie sprzyjać imprezie piknikowej. Na odwiedzających czekało jednak wiele atrakcji.
Młodzież, pod czujnym okiem nauczycieli i uczniów z CKZiU, uczestniczyła w eksperymentach fizycznych i chemicznych. W pracowniach informatycznych obserwowała pokazy projektowania, a następnie drukowania w 3D. Zwiedzając pracownie mechaniczne, goście mogli spróbować swoich umiejętności w spawaniu i obróbce materiałów, oraz zapoznać się z charakterystyką poszczególnych zawodów, takich jak: ślusarz, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, technik mechanik. Mogli także podziwiać pokazy fryzjerskie w wykonaniu uczniów w zawodzie „technik usług fryzjerskich”, skorzystać z porad doradztwa zawodowego, oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną CKZiU. O oprawę kulinarną wydarzenia zadbali kucharze i cukiernicy z klas wielozawodowych, którzy mogli popisać się swoimi umiejętnościami, serwując smaczne przekąski i słodkości w postaci wypiekanych ciasteczek.

- Na piknik zaproszeni zostali w szczególności uczniowie klas 2. i 3. gimnazjum, oraz uczniowie klas 7. szkoły podstawowej, którzy w przyszłym roku staną przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Piknik miał być realnym kontaktem z wybranym zawodem, aby uczniowie choć w części mogli zobaczyć, na czym polega profesja, w której chcą się kształcić. Na stanowiskach prezentujących poszczególne zawody goście mogli poznać bazę szkoły – mówi dyrektor CKZiU, dr inż. Wiesław Kopterski.

W pracowni samochodowej dużym zainteresowaniem cieszył się symulator jazdy samochodem osobowym. Fani motoryzacji mogli także podziwiać Monster trucka partnerskiej firmy „Morawiec”, oraz poczuć się jak kierowca ciężarówki - zasiadając za kierownicą najnowszego modelu samochodu ciężarowego SCANIA z firmy „Michalec”. Na odważnych czekał symulator dachowania z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
- Stawiamy na podniesienie wśród młodzieży świadomości bezpieczeństwa w czasie wakacji, stąd też symulatory, oraz pokazy pierwszej pomocy – wyjaśnia dyrektor CKZiU.

Impreza nie mogłaby odbyć się bez udziału współpracujących ze szkołą pracodawców, oraz partnerów: firmy Steinpol Central Service - prowadzącej klasę patronacką w zawodzie „tapicer”, a także Opolskiego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych, które patronuje klasie w zawodzie „kierowca-mechanik”. Duże zaangażowanie w organizację „Pikniku Naukowego” włożyli nauczyciele i uczniowie CKZiU.

- Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za przybycie i okazane zainteresowanie. Mamy nadzieję, że pobyt u nas zapisał się w pamięci, jako atrakcyjnie spędzony czas – podsumowuje dyrektor Wiesław Kopterski.

Chętnych do podjęcia nauki w CKZiU szkoła zaprasza do składania podań. Będą przyjmowane przy ul. Podgórnej 5, od 28 maja do końca czerwca br.

Zdjęcia: CKZiU w Prudniku

2018-05-17

Publikacja: Środa, 23 Maja 2018r. Godzina: 13:34. Wejść: 674.