X piknik kolejowy „Koleją po pograniczu polsko-czeskim

W sobotę i niedzielę 9-10 czerwca 2018 r. na stacji kolejowej w Racławicach Śląskich odbędzie się X edycja pikniku kolejowego „Koleją po pograniczu polsko-czeskim”.

Piknik promuje kolej i jej historyczne dziedzictwo w Racławicach Śląskich, jako dawnym znaczącym węźle kolejowym na tzw. Magistrali Podsudeckiej, z czynnym ruchem towarowym i osobowym oraz linią Głubczyce-Racławice Śląskie. Starosta Prudnicki jest jednym z patronów honorowych pikniku, a Powiat wspiera wydarzenie finansowo.

Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei Racławice Śląskie i Gminę Głogówek (przy współpracy z: OSP Racławice Śląskie, KGW Racławice Śląskie, Stowarzyszeniem Racławicka Orkiestra Dęta).

Organizatorzy przygotowali w tym roku wyjątkowe atrakcje.

Największą z nich będzie czynna lokomotywa parowa Ty42-24 z wagonami, która przyjedzie z Pyskowic. Planowane są przejażdżki lokomotywą i wagonami, oraz zwiedzanie składu. Dodatkowo Przewozy Regionalne/Polregio udostępnią autobus szynowy (prawdopodobnie SA134).

Tylko w sobotę, 9 czerwca, lokomotywa Ty42-24 poprowadzi pociąg specjalny RETRO do Głogówka oraz Prudnika, uruchamiany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 10-lecia organizacji pikników kolejowych "Koleją po pograniczu polsko-czeskim". W składzie oprócz parowozu Ty42-24 znajdą się także trzy wagony osobowe.

Trasa i godziny odjazdów pociągu:
15:00: Racławice Śląskie - 15:20 Głogówek
15:45: Głogówek - Racławice Śląskie 16:05
16:10: Racławice Śląskie - Prudnik 16:40
17:05: Prudnik - Racławice Śląskie 17:35

Nowością mają być: ogromna makieta kolejowa w skali G (1:22), oraz wirtualna kolej 3D obserwowana z pomocą specjalnych okularów – dostępne w poczekalni wyremontowanego dworca kolejowego z 1876 roku w stylu pruskim. W budynku dworca będzie również możliwość obejrzenia pomieszczeń: poczekalni, bufetu, holu, kasy biletowej i biur.

W dawnym bufecie dworca zostanie zaprezentowana przygotowana od nowa wystawa eksponatów kolejowych, a także makieta kolejowa (z nowym modułem górskim, w skali 1:87) i dioramy kolejowe. Na terenie dworca znajdzie się też specjalne stanowisko wydruku elementów 3D, które mogą być wykorzystane przy budowie makiet kolejowych.

Tradycyjnie, jak podczas poprzednich edycji, zaplanowano przejażdżki drezynami spalinowymi i ręcznymi, jak i konkursowe wyścigi drezyn ręcznych (w sobotę i niedzielę – od godz. 15.00).
Na rampie kolejowej zostanie rozstawiony namiot ze stoiskami gastronomicznymi.

Wszystkie atrakcje dostępne będą w sobotę i niedzielę, od godz. 13:00 do 19:00.
W sobotę od godz. 20:00 na rampie kolejowej odbędzie się zabawa taneczna. W niedzielę o godz. 11:00 w kościele parafialnym WNMP w Racławicach Śląskich zostanie odprawiona uroczysta Msza Św., a po godz. 15.00 na terenie pikniku będą odbywały się koncerty i występy artystyczne.

Dla uczestników organizatorzy przygotują parking przy dworcu i przy drodze dojazdowej.
Uwaga: ze względu na remont skrzyżowania i drogi wojewódzkiej 417 w Racławicach Śląskich mogą wystąpić utrudnienia w dojeździe z kierunku Głubczyce/Głogówek. Dojazd od strony Prudnika – bez utrudnień.
Na piknik dojechać będzie można także pociągami Polregio, relacji Kędzierzyn-Nysa i Nysa-Gliwice.

Źródło: raclawice.net

Plakat do pobrania (1,8 mb)

Aktualizowane na bieżąco informacje o pikniku kolejowym w Racławicach Śl. dostępne są na stronie

Link do wydarzenia (facebook)

Kod QR wydarzenia:

2018-06-06

Publikacja: Środa, 30 Maja 2018r. Godzina: 08:52. Wejść: 1035.