Szpital powiatowy: inwestycja ułatwieniem dla pacjentów

W Prudnickim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowaną Pracownię Diagnostyki Obrazowej, z wewnętrznym łącznikiem i specjalistyczną windą. Rozwiązania te umożliwiają pacjentom dotarcie na badanie rentgenowskie lub tomograficzne bezpośrednio z budynku szpitalnego.

Środki finansowe na realizację tego zadania pochodzą z dokapitalizowania spółki przez Powiat Prudnicki.

– Wewnątrz budynku wykonano przejście do tomografu komputerowego oraz pomieszczeń pracowni rentgenowskiej, która została przeniesiona z innego miejsca. Te dwa działy zostały skomasowane w jeden, diagnostyki obrazowej, co ułatwi i poprawi dostęp dla pacjentów – mówi Ryszard Brzozowski, Prokurent i Dyrektor ds. ekonomicznych i inwestycyjnych w PCM S.A.
– Remont zaczęliśmy wiosną roku 2017. Wydłużył się, z uwagi na skomplikowane rozwiązanie urządzenia, jakim jest winda wyrównująca poziomy. Dosyć długo poszukiwaliśmy wykonawcy. Znaleźliśmy go aż w Szwecji, bo polscy wykonawcy niestety odmówili. Trudność całej operacji polega na tym, że łóżko wjeżdża czołowo, a wyjeżdża bokiem, w kierunku do badań – rentgenowskiego, albo tomografii komputerowej – wyjaśnia prokurent PCM S.A.
Gdyby realizowana była pierwotna koncepcja, czyli budowa zewnętrznego przejścia do tomografii komputerowej, jej koszt wyniósłby ponad 2 mln zł. Wykonanie łącznika wewnątrz budynku szpitalnego, wraz z montażem windy, kosztowało znacznie mniej, około 400 tys. zł.

Uroczyste otwarcie inwestycji miało miejsce 30 maja 2018 r., w obecności przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu, oraz zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Poseł na Sejm RP, Katarzyna Czochara, a także Dyrektor Opolskiego Oddziału NFZ, Robert Bryk. Poświęcenia dokonał ks. Piotr Bałos, Diecezjalny Kapelan Służby Zdrowia.
– Udało nam się osiągnąć to, co wydawało się niemożliwe. Przejście przez szpital do pracowni tomografii bardzo podnosi standard naszych usług – mówiła Prezes Zarządu PCM S.A., Wiesława Gajewska.
W imieniu Zarządu Powiatu gratulacje obecnemu zarządowi PCM złożył Wicestarosta Prudnicki, Janusz Siano.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że szpitalem powiatowym zarządza tak wspaniały zespół. Widzimy bardzo duże zaangażowanie, i że ci państwo po prostu żyją sprawami szpitala. To jest wartość, której nie da się tak po prostu wycenić, oszacować – przyznał.
Za ogromny wkład pracy w działalność lecznicy dziękowała również Przewodnicząca Rady Nadzorczej PCM, Katarzyna Benroth-Kurpiel, życząc aby osiągnięcia były coraz większe i służyły pacjentom.
– Myślę, że opinia o Prudniku jest coraz to lepsza. W tej chwili pacjenci tu wracają. To jest dobry prognostyk ku temu, aby ten szpital odbudował swoją renomę - mówił Przewodniczący Rady Powiatu, Józef Janeczko.
– Gratuluję pani prezes determinacji i zaangażowania. Jak widać okazało się, że można, że kobiety potrafią. Pozostaje powiedzieć: oby tak dalej, niech nasz szpital rośnie w siłę – powiedziała poseł Katarzyna Czochara.
– Ta inwestycja ma przynieść korzyść dla pacjentów i ułatwienia dla personelu. To podnosi standard obsługi, co stanowi o jakości. Doskonale wiemy, że jakość jest obecnie stawiana jako główny czynnik w sprawowaniu opieki nad pacjentem – mówił z kolei dyrektor opolskiego NFZ, Robert Bryk.

Budowa łącznika to jedno z kilku zadań inwestycyjnych, które spółka Prudnickie Centrum Medyczne realizuje celem poprawy jakości obsługi pacjentów, oraz warunków pracy personelu. Kolejne wyzwania, to trwające już: przebudowa bloku operacyjnego i stworzenie centralnej sterylizacji dla szpitala powiatowego.

Relacja filmowa:

2018-05-30

Publikacja: Wtorek, 5 Czerwca 2018r. Godzina: 11:25. Wejść: 963.