XXIV Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

W dniach 8-10 czerwca 2018 r. w Trzebiatowie odbył się XXIV Ogólnopolski Finał Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”.

Organizatorami tegorocznego Finału byli: Gmina Trzebiatów i Fundacja „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie. Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie prospołecznych postaw i upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. Do Trzebiatowa przyjechało dwustu młodych ludzi o wielkich sercach i wrażliwości, wraz z opiekunami. Nasze miasto reprezentowały dwie wolontariuszki z „Powiatowego Klubu Ośmiu” - Martyna Gajda z ZSR i Justyna Kałużna ZSO nr 1 - pod opieką Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Wojewódzkiego Koordynatora Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Bardzo miłym zaskoczeniem było gorące powitanie delegacji z Prudnika przez wolontariuszy i opiekunów z całego kraju. Mimo upływu czasu wyrazili oni ogromny szacunek i podziw za perfekcyjną organizację w 2016 r. XXII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, po raz kolejny podkreślając, że była to wyjątkowa, najwspanialsza i najlepiej przeprowadzona logistycznie ze wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.

W pierwszym dniu pobytu młodzież odbyła rejs statkiem po otwartym morzu, wypływając z „Portu Rega” w Mrzeżynie. Następnie nastąpił przejazd autokarami do Trzebiatowa, który położony jest w północno-zachodniej Polsce na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Regą, w odległości ok. 8 km od Morza Bałtyckiego. W towarzystwie przewodników odbyło się zwiedzanie historycznych miejsc, gdzie najbardziej okazałym zabytkiem jest Kościół Macierzyństwa NMP i pałac, na dziedzińcu którego odbył pokaz rekonstrukcji historycznej „100 lat – Niepodległa”. W pięknej scenerii dla opiekunów przygotowano spotkanie z władzami samorządu i w tym samym czasie dla wolontariuszy zaplanowano wieczór integracyjny.

W drugim dniu pobytu nastąpił wyjazd autokarami do miejsc relaksu oraz aktywnego spędzenia czasu, w trakcie którego wolontariusze mieli okazję zwiedzić wieś sołecką Gosław, gdzie uczestniczyli w rekonstrukcji prowadzenia gospodarstwa w dziewiętnastym wieku - przygotowali zaczyn i upiekli chleb, ubili masło, a w nagrodę spożywali swojskie jadło przygotowane przez gospodarzy obiektu. Zwiedzali tam też okazały, zabytkowy kościół. Następnie młodzież wzięła udział w spływie kajakowym, podczas którego pokonała drogą wodną osiem kilometrów.
Wieczorem, po forsownym dniu, udano się na Uroczystą Galę do Mrzeżyńskiego Centrum Sportu, w trakcie której nagrodzono laureatów oraz wyróżnionych. Laureaci, oprócz gratulacji i życzeń, otrzymali z rąk Burmistrza Miasta Trzebiatów - Józefa Domańskiego i Prezes Fundacji „Świat na Tak” w Warszawie - Joanny Fabisiak dyplomy i wykonane ze srebra i bursztynu statuetki.

Finał „Ośmiu Wspaniałych” zakończył się tradycyjnie Mszą św. w intencji ,,WSPANIAŁYCH POLSKI”, podczas której nastąpiło podziękowanie wolontariuszom za bezinteresowną, niezłomną pracę oraz otwarte serca dla potrzebujących.
Na zakończenie pobytu nie zabrakło kontaktu ze słoneczną plażą i morzem. Wolontariusze pragną serdecznie podziękować Starostwu Powiatowemu w Prudniku za sfinansowanie pobytu i wyjazdu na finał konkursu, który pozostawił miłe wspomnienia, nowe znajomości oraz bagaż ciekawych doświadczeń do pracy w wolontariacie.

Czekamy na jubileuszowy XXV Finał konkursu, który jeszcze nie wiadomo, gdzie się odbędzie. Podczas pożegnania zadano nam pytanie, czy ponownie Prudnik zorganizuje Galę Wolontariatu?

„Powiatowy Klub Ośmiu”

2018-06-10

Publikacja: Piątek, 15 Czerwca 2018r. Godzina: 13:49. Wejść: 545.