„Kocyk dla maluszka” w Prudnickim Centrum Medycznym

Dzięki akcji „Kocyk dla maluszka” każde nowo narodzone na Opolszczyźnie dziecko otrzyma m.in. kolorowy kocyk, a jego rodzice poradnik „Oczami mamy i taty”. We wtorek 31 lipca oddziałowi noworodkowemu prudnickiego szpitala przekazał je marszałek województwa, Andrzej Buła.

Ufundowane przez Opolski Urząd Marszałkowski kocyki i publikacje są prezentem dla rodziców wszystkich noworodków, które w najbliższych miesiącach przyjdą na świat w naszym regionie. Do kocyków dołączony jest list, informujący o bogatej ofercie bezpłatnych porad i badań profilaktycznych. Już przed samym narodzeniem dziecka mamy mogą skorzystać z badań prenatalnych i uczestniczyć w bezpłatnych szkołach rodzenia. Swoją wiedzą z młodymi rodzicami dzielą się psychologowie, terapeuci, lekarze, położne. Nowo narodzone dzieci otaczane są kompleksową opieką.
Marszałek Andrzej Buła zachęcał obecne na spotkaniu młode mamy do skorzystania z programu opieki nad matką i dzieckiem. Jak mówił, samorząd wojewódzki wygospodarował ten cel z funduszy unijnych i budżetu państwa łącznie 70 mln zł.
- Nasze pomysły trudno byłoby zrealizować bez wsparcia i zaangażowania zarządzających i kadry medycznej PCM. Tacy partnerzy są nam potrzebni, aby wspólnie można było pochwalić się rozmiarem pomocy udzielonej mieszkańcom województwa. Pieniądze są jednak tylko narzędziem do tego, by coś wspólnie zrealizować. Mamy przekierować je do osób, które potrzebują wsparcia – podkreślał Andrzej Buła.

O dobrej współpracy z Opolskim Urzędem Marszałkowskim mówił członek Zarządu Powiatu, Józef Skiba, podkreślając, że dzięki niej udaje się pozyskiwać środki na inwestycje w prudnicki szpital. Zarządowi PCM dziękował za otwartość w dzieleniu się pomysłami i problemami, oraz determinację na rzecz rozwoju szpitala.
- Pani prezes Gajewska postanowiła utrzymać oddział noworodkowy, który nie jest dochodowy, i robi wszystko, aby jak najwięcej matek tutaj przychodziło rodzić i aby stwarzać im dobre warunki – zauważył Józef Skiba.
W odpowiedzi Wiesława Gajewska zaznaczyła, że zarząd sam niewiele mógłby zdziałać.
- Jest kadra medyczna, lekarze, spotykamy się i rozmawiamy. To, co udało się zrobić, jest zasługą całego zespołu – mówiła.

Idea akcji „Kocyk dla maluszka” zrodziła się w trakcie realizacji programu „Opolskie dla Rodziny” i kampanii „Opolska Mama Ma Moc”. Pomysłodawczynie to Karina Bedrunka i Agnieszka Okupniak z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych, zarządzającego ww. projektami. Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że program Specjalnej Strefy Demograficznej, nazwany później „Opolskie dla Rodziny”, powstał w odpowiedzi na zdiagnozowany jeszcze w 2012 r. przez poprzedni zarząd województwa problem depopulacji i niekorzystnej struktury demograficznej, a także niskiej liczby urodzeń w regionie. Opolszczyzna jest dziś jedynym województwem posiadającym autorski program opieki nad matką i dzieckiem.
- Obecnie pojawiają się rozmaite inicjatywy, które mają przybliżyć ten program mieszkańcom województwa - wyjaśniał Andrzej Buła.

Więcej na temat ww. programów na stronie internetowej dlarodziny.opolskie.pl, a także profilach w serwisie Facebook:
www.facebook.com/OpolskieDlaRodziny; www.facebook.com/opolskamamamamoc.

2018-07-31

Publikacja: Wtorek, 7 Sierpnia 2018r. Godzina: 09:56. Wejść: 563.