Nowoczesny sprzęt dla prudnickich policjantów

Dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Powiat Prudnicki za pośrednictwem Euroregionu Pradziad został zakupiony specjalistyczny sprzęt do prowadzenia akcji poszukiwawczych, który wzmocni potencjał Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Przekazanie funkcjonariuszom sprzętu, o wartości kilkudziesięciu tys. zł, odbyło się 31 sierpnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego.
- Przekazane urządzenia - noktowizory, lokalizatory, nadajniki GPS, sprzęt ratunkowy, a także  namiot, który pozwoli stworzyć w terenie stanowisko dowodzenia, oraz agregat prądotwórczy, który je zasili – w  sytuacji kryzysowej, jak np. zaginięcie, znacząco ułatwią prowadzenia akcji ratunkowej, podnosząc jej skuteczność. Prudnicka policja należy do najlepszych w województwie. Dobra obsada kadrowa oraz kompetentne kierownictwo sprawiają, że mieszkańcy powiatu prudnickiego mogą czuć się coraz bezpieczniej – mówił starosta prudnicki Radosław Roszkowski.
Sprzęt został zakupiony w ramach polsko-czeskiego projektu pod nazwą „Zintensyfikowanie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w partnerstwie z Městem Albrechtice oraz we współpracy z komendami policji i straży pożarnej, a współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego INTERREG V-A. Projekt zakłada m.in. przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń polskich oraz czeskich służb ratowniczych.
- Tego typu wyposażenie jest niezbędne do poszukiwań osób zaginionych, przydatne zwłaszcza w terenie leśnym, rolniczym, a takich obszarów mamy dużo na terenie powiatu prudnickiego. Jest krokiem milowym w prowadzeniu akcji poszukiwawczych, pozwalając na dokładne sprawdzenie wytypowanych miejsc, prowadzenie działań w trudnych warunkach, m.in. w nocy – podkreślał kom. Krzysztof Kociuga, I zastępca komendanta powiatowego policji w Prudniku.
W ocenie policji otrzymany sprzęt stawia prudnicką komendę wśród najlepiej wyposażonych jednostek na Opolszczyźnie.
W przyszłości planowane są kolejne działania podnoszące poziom bezpieczeństwa, szczególnie seniorów.
- Myślimy o formule telemedycyny, czyli wyposażeniu samotnie mieszkających starszych mieszkańców ziemi prudnickiej w urządzenia, które w sytuacji utraty świadomości natychmiast powiadomią służby ratunkowe. Tego typu rozwiązania funkcjonują w zachodniej Europie – zapowiedział starosta Radosław Roszkowski.

2018-08-31

Publikacja: Środa, 5 Września 2018r. Godzina: 16:28. Wejść: 575.