Międzynarodowe ćwiczenia strażackie

W piątek 7 września 2018 r. w Wieszczynie odbyły się wspólne polsko-czeskie ćwiczenia jednostek straży pożarnej, z udziałem przedstawicieli pozostałych służb mundurowych - policji, Nadleśnictwa Prudnik, Straży Leśnej.

W symulowanym pożarze lasu na granicy polsko-czeskiej, na terenie Nadleśnictwa Prudnik – Leśnictwa Dębowiec, działania interwencyjne prowadzili strażacy z JRG KP PSP w Prudniku oraz z jednostek OSP KSRG z Białej, Szonowa, Lubrzy, Szybowic, Racławic Śląskich i Chrzelic, a także ratownicy z Republiki Czeskiej tj. HZS Krnov, JSDH Město Albrechtice i JSDH Jindřichov.
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była akcja gaśnicza w wykonaniu załogi śmigłowca Lasów Państwowych.
Na miejscu obecni byli obserwatorzy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, przedstawiciele Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Prudnik, prudnickiej Policji, pracownicy Wydziału Organizacyjnego, Programów Rozwojowych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Prudniku oraz zaproszeni goście.

- Wszystkie ćwiczenia, jakie są organizowane na pograniczu dla jednostek PSP, strażaków z jednostek ochotniczych,  a także dla strażaków z Czech są bardzo ważne, ponieważ na pograniczu polsko-czeskim akcji ratowniczych jest dość dużo.
Ważne, abyśmy poznawali procedury postępowania po obu stronach granicy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wzajemna pomoc będzie niezbędna. Przykładem są działania prowadzone w tym roku w Szwecji, gdzie samodzielnie nie poradzono sobie z dużymi pożarami lasów i potrzebna była pomoc z innych państw. Tam właśnie strażacy z PSP uczestniczyli w działaniach gaśniczych.
Również w Polsce nie zawsze siły i środki są wystarczające. Są duże zdarzenia, kataklizmy, kiedy zwykle pomoc sąsiedzka z innych krajów jest potrzebna. Dlatego ważne jest, abyśmy wspólnie z kolegami z Czech poznawali łączność, procedury, ćwiczyli współdziałanie.
Gratulacje dla Powiatu Prudnickiego, jako inicjatora projektu. Bardzo dobrze, że pojawiają się tego typu inicjatywy, związane z rozwojem służb ratowniczych, rozwojem bezpieczeństwa. Że realizowane są projekty dotyczące struktur zarządzania kryzysowego, z udziałem różnych służb. Pozwalają one doskonalić się, rozwijać i poprawiać bezpieczeństwo społeczności lokalnej – komentuje st. bryg. mgr inż. Witold Trojnar, Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia zorganizowano w ramach realizowanego przez Powiat Prudnicki projektu pn. „Zintensyfikowanie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu Państwa w ramach funduszu mikroprojektów w Euroregionie Pradziad „PRZEKRACZAMY GRANICE”.
Celem projektu jest wzmocnienie skuteczności i sprawności współdziałania służb ratunkowych z Polski i Republiki Czeskiej i zwiększenie ich możliwości operacyjnych.
W ramach projektu został także zakupiony sprzęt dla Komendy Powiatowej PSP w Prudniku: zestaw ratownictwa medycznego, przenośny radiotelefon, sprzęt komputerowy, nagłośnieniowy, namiot, sprzęt konferencyjny.

- Jesteśmy dumni, że Powiat Prudnicki może realizować tego rodzaju przedsięwzięcia. Są to tematy bardzo istotne dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Dobra współpraca naszych jednostek, komend powiatowych straży pożarnej oraz policji, z partnerami czeskimi, z Krnova, Města Albrechtice i Jindřichova.  Wszyscy stanęli na wysokości zadania, a zwieńczeniem udanych ćwiczeń była akcja gaśnicza w wykonaniu śmigłowca Lasów Państwowych. Efektem projektu „Zintensyfikowanie bezpieczeństwa na pograniczu polsko-czeskim”, obok wspólnych działań i zakupów sprzętu dla powiatowych jednostek będzie również ufundowanie sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Prudniku – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

2018-09-07

2018-06-08

Publikacja: Piątek, 14 Września 2018r. Godzina: 13:31. Wejść: 634.