Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Zarząd i Rada Powiatu przeciwne likwidacji Aresztu Śledczego w Prudniku
Na wniosek Zarządu Powiatu w piątek 14 września 2018 r. Rada Powiatu Prudnickiego niemal jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia negatywnego stanowiska wobec zarządzenia Ministra Sprawiedliwości, dotyczącego zniesienia Aresztu Śledczego w Prudniku.
W uzasadnieniu do ww. uchwały napisano, że „Rada Powiatu w Prudniku wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planów Ministerstwa Sprawiedliwości wyrażonych w zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia Aresztu Śledczego w Prudniku z dnia 24 sierpnia 2018 r. (...)", zauważając jednocześnie, iż „Budynek administracji Aresztu przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont, na co przeznaczono znaczne środki finansowe (769 tys. zł.).".
Zaznaczono ponadto, że planowana reorganizacja „w sposób oczywisty" uderza w pozycję Prudnika na tle kraju, co „wydaje się być zaprzeczeniem zapewnień rządzących w sprawie dbania o interesy prowincji i przyjętą przez Rząd Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która wśród celów na najbliższe lata wskazuje zrównoważony rozwój całego kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym, środowiskowym i terytorialnym".
Przypomniano, że zgodnie z zapisami „Pakietu dla średnich miast” ośrodki miejskie w największym stopniu zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych, mają liczyć na szczególne wsparcie. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk, Prudnik jest w czołówce rankingu miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze i „planowana reorganizacja jeszcze bardziej przyczyni się do pogłębienia procesu marginalizacji Prudnika poprzez degradację jego funkcji społeczno-gospodarczej."
Zwrócono uwagę również na niepewną sytuację funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy mają zostać przeniesieni do pełnienia służby w innych jednostkach penitencjarnych, przede wszystkim w jednostce w Nysie, „(...) co niewątpliwie negatywnie wpłynie wydłużenie czasu niezbędnego na dotarcie do nowych miejsc pracy. Jedynie część pracowników może liczyć na pozostanie na miejscu w cele zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Oddziału Zewnętrznego".
Jak zauważa się w uzasadnieniu „Istotne zastrzeżenia budzi fakt braku konsultacji planu zniesienia Aresztu z jednostkami samorządu terytorialnego – gminami i powiatami. Uwarunkowania społeczne oraz najważniejsze potrzeby wspólnot lokalnych są najlepiej rozpoznane właśnie na szczeblu powiatowym czy gminnym".
Pełny tekst uchwały wraz z uzasadnieniem w załączeniu (plik pdf).
W materiale filmowym komentarz starosty prudnickiego, Radosława Roszkowskiego.
Publikacja: Środa, 19 Września 2018r. Godzina: 12:17. Wejść: 640.