Poparcie inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych

Rada Powiatu Prudnickiego przyjęła (14.09.2018 r.) uchwałę w sprawie poparcia inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w sprawie zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w zakresie wykonywania badań technicznych ciągników rolniczych i ich przyczep.

W uzasadnieniu przypomniano, że po 31 grudnia 2015 r. większość badań technicznych ciągników musi odbywać się w okręgowych stacjach kontroli pojazdów, często oddalonych od gospodarstw rolnych i zlokalizowanych na terenie miast.
Jednocześnie stwierdza się, że aktualnie dostęp do badań technicznych dla wielu użytkowników pojazdów rolniczych jest znacznie utrudniony, ze względu na duże odległości od stacji kontroli pojazdów, zwłaszcza na terenach wiejskich, także z racji utrudnionej mobilności ciągników na drogach, wynikającej z ograniczeń ich konstrukcji, przystosowanej do prac polowych. Okoliczności te przekładają się na niski wskaźnik poddawania ciągników i przyczep badaniom technicznym.
Rada Powiatu uznała za zasadne poparcie inicjatywy KRIR w sprawie zmian zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, które przewidują możliwość badania ciągników rolniczych we wszystkich stacjach kontroli pojazdów, a dodatkowo także badania ciągników rolniczych i przyczep rolniczych poza budynkiem stacji kontroli pojazdów (bezpośrednio w miejscu ich garażowania). Uznano, że ułatwienie dostępności badań dla pojazdów rolniczych zwiększy poziom ich bezpiecznego użytkowania.
Przyjęte przez Radę stanowisko poparcia inicjatywy KRIR zostało przesłane: Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Infrastruktury, Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego, Krajowej Radzie Izb Rolniczych oraz Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Opolskiego.

Inicjatorem uchwały był wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Antoni Sokołowski. Zawodowo od wielu lat jest diagnostą, także rzeczoznawcą ds. sprzętu rolniczego oraz biegłym sądowym.

2018-09-21

Publikacja: Piątek, 21 Września 2018r. Godzina: 14:18. Wejść: 478.