Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
„Ogród zmysłów" w prudnickim SOSW
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku w dniu 25 września 2018 r. otwarto ogród sensoryczny.
Powstał on dzięki realizacji przez placówkę polsko-czeskiego projektu pod nazwą „Ogród zmysłów wspólnym dziedzictwem przyrodniczym" („Zahrada smyslů společného přírodního dědictví"). Został on dofinansowany ze środków: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Powiatu Prudnickiego i Budżetu Państwa, za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad. Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa w Bruntalu.
Kwota dofinansowania z Fundusze Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad wyniosła 29 738,50 Euro (w tym 25 277,72 Euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 1 486,93 Euro z Budżetu Państwa, a 2 973,85 Euro to wkład własny Powiatu Prudnickiego). Oprócz tego, Zarząd Powiatu Prudnickiego - doceniając cele jakie realizuje projekt „Ogród zmysłów wspólnym dziedzictwem przyrodniczym” - dofinansował jego realizację dodatkową kwotą 22 981,95 zł.
Przed przystąpieniem do realizacji projektu „Ogród zmysłów wspólnym dziedzictwem przyrodniczym” na obszarze pomiędzy ulicą Młyńską, a ulicą Miłą w Prudniku znajdowały się pozostałości ogrodu, które umożliwiły odtworzenie jego walorów przyrodniczych i funkcjonalnych.
Dzięki realizacji projektu przywrócono dziedzictwo przyrodnicze ww. obszarowi, w tym jego potencjał endogeniczny, którym charakteryzował się w przeszłości. Obecnie posiada on cechy będące podstawą jego dalszego rozwoju, przynosząc korzyści społeczne i ekonomiczne.
Dziedzictwo przyrodnicze ogrodu Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego wzbogacono o elementy terapeutyczne, w których zasadniczą rolę odgrywają rośliny, wrodzony związek człowieka z przyrodą, oraz aktywność osób korzystających i opiekujących się nimi.
Projekt jest uniwersalny, łączy w sobie elementy umożliwiające percepcję wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i przy okazji posiada walory terapeutyczne. Głównymi jego beneficjentami będą uczniowie Ośrodka, którzy na bieżąco będą kreować przestrzeń ogrodu, ucząc się jego utrzymania, a przy okazji korzystać z terapii. Tym samym jest to pierwszy komplementarny projekt skierowany do osób niepełnosprawnych - wykluczonych z korzystania z produktów turystycznych na obszarze pogranicza.
Opracowanie układu oraz wykonawstwo ogrodu było dziełem lokalnych, prudnickich firm. Projekt koncepcyjny opracowała pracownia „Siedemjeden Architekci - Łukasz Redel”, a wykonawcą prac był Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy „Dol-Bud" Piotra Obala.
Publikacja: Poniedziałek, 1 Października 2018r. Godzina: 08:56. Wejść: 850.