„Transgraniczna Pomoc Społeczna” w Prudniku i Jeseniku

Powiat Prudnicki jest wnioskodawcą polsko-czeskiego projektu „Transgraniczna Pomoc Społeczna”, realizowanego wspólnie przez Dom Pomocy Społecznej w Prudniku i Centrum Socialnich Služeb Jesenik.

Starzenie się społeczeństwa stanowi istotne wyzwanie dla systemów opieki społecznej Polski i Czech. W celu rozwiązania tego problemu niezbędna jest współpraca specjalistycznych placówek zapewniających całodobową i kompleksową opiekę nad osobami w podeszłym wieku.
Celem projektu „Transgraniczna Pomoc Społeczna” jest trwała współpraca placówek pomocy społecznej DPS Prudnik i CSS Jesenik, zajmujących się osobami starzejącymi się na pograniczu,  wymiana doświadczeń kadry terapeutycznej, lepsze poznanie się pensjonariuszy z Polski i Czech  oraz wprowadzenie nowych, innowacyjnych zajęć terapeutycznych.
- Zaangażowanie seniorów i służb socjalnych partnerów oraz wprowadzenie nowych technik terapeutycznych pozwoli pensjonariuszom poczuć się potrzebnym i pobudzić aktywność. Wprowadzenie zdrowego żywienia poprzez zakup urządzeń gastronomicznych, wspólne wyjazdy zarówno pensjonariuszy jak również pracowników, stworzenie Parku Aktywnego Seniora - wysokiej jakości siłowni dla seniorów w DPS Prudnik oraz wprowadzenie hortiterapii u obu partnerów przyczyni się do utworzenia odpowiedniej bazy materialnej do rozwoju tej współpracy – mówi koordynator i pomysłodawca projektu, Maciej Staszewski z DPS w Prudniku.

Każdy z partnerów odpowiada za działania realizowane na swoim terenie, wprowadzone zostają nowe formy terapeutyczne, prowadzące do poprawy warunków życia podopiecznych. Przedsięwzięcia te są ze sobą powiązane i zsynchronizowane czasowo.
Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w kwietniu br. w Centrum Socjalnych Służb w Jeseniku, gdzie odbyły się warsztaty plastyczne.
3 października 2018 r. w prudnickim DPS zorganizowano warsztaty gastronomiczne. Wraz z mieszkańcami i pracownikami czeskiego partnera - CSS Jesenik, przygotowywano zdrowe potrawy: pasty warzywne, oraz danie obiadowe, regionalną potrawę - roladę z kluskami śląskimi oraz modrą kapustą. Podczas warsztatów odbył się wykład o zdrowym odżywianiu, wykorzystano też zakupiony w ramach projektu piec konwekcyjno-parowy, który pozwala na przygotowanie potraw beztłuszczowo.
W ramach projektu w prudnickim DPS zaplanowano również: zakup i montaż urządzeń do hortiterapii (terapii ogrodowej) oraz narzędzi i roślin do uprawy; partnerską wycieczkę pensjonariuszy i opiekunów do Wałbrzycha i Bierkowic; zakup i montaż 7-elementowej siłowi zewnętrznej w ogrodzie DPS; szkolenie dla pracowników obu jednostek w Petrikovie.
Centrum Socialnich Služeb w Jeseniku realizuje: zakup urządzeń i wyposażenia do terapii ogrodem; warsztaty terapeutyczne „terapia ogrodem” dla partnerów, połączone z wykładem; warsztaty kulinarne; warsztaty artystyczne dla seniorów; wycieczkę dla pensjonariuszy i partnerów do Jirikova, wspólne zwiedzanie Karlovej Studanki, muzeum Rýmařov, Galerii Jirikov; wspólny wyjazd dla pracowników instytucji pomocy społecznych do Petrikova, celem wymiany doświadczeń i lepszego poznania się partnerów, połączony ze szkoleniem na temat opieki nad osobami zależnymi i innowacyjnych metod terapeutycznych.

Projekt jest realizowany za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad (otrzymał najwięcej punktów w IV naborze wniosków). Jego wartość to 32 454 euro, w tym wielkość dofinansowania:
- z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 20 tys. euro (61,6% wartości projektu);
- wkład własny Powiatu Prudnickiego - 11 277,53 euro (33,4%).
- środki z budżetu państwa - 1 176,47 euro (5%).

Współpraca domów pomocy społecznej w Prudniku i Jeseniku trwa już ponad 13 lat.

2018-10-03

Publikacja: Wtorek, 9 Października 2018r. Godzina: 18:03. Wejść: 817.