Przedstawiamy Centrum Usług Społecznych Powiatu Prudnickiego

Wskutek realizowanych przez Powiat Prudnicki w ciągu ostatnich kilkunastu lat inwestycji wokół Starostwa Powiatowego powstało swoiste centrum usług społecznych. W tegorocznej edycji organizowanego przez Samorząd Województwa konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego uzyskało ono pierwsze miejsce w głosowaniu internautów w kategorii „przestrzeń publiczna”.

Jest to teren, na którym na rzecz mieszkańców świadczone są usługi publiczne związane z administracją, oświatą, sportem i rekreacją, oraz zdrowiem. Na powierzchni kilkuset metrów kwadratowych znajdują się: Starostwo Powiatowe w Prudniku, Zespół Szkół Rolniczych, powiatowy kompleks sportowy. Dodatkowo, w odległości ok. 150 metrów od Starostwa mieści się siedziba Prudnickiego Centrum Medycznego, świadczącego usługi medyczne dla mieszkańców powiatu prudnickiego oraz ościennych.

Zmodernizowano i odpowiednio przystosowano do potrzeb społeczeństwa, w tym osób niepełnosprawnych, budynek Starostwa Powiatowego, tak by mógł skuteczniej świadczyć usługi publiczne. Obiekt przeszedł gruntowną termomodernizację, wykonano również windę zewnętrzną oraz dostosowano wejścia do budynku (wraz z drogami prowadzącymi) do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz przeprowadzono gruntowny remont oraz wykonano sygnalizację awaryjną (oświetlenie). Godna podkreślenia jest koncepcja architektoniczna elewacji budynku i wielu rozwiązań wewnątrz, autorstwa dr arch. Darii Rzepieli (sala narad, wydział komunikacji, punkt informacji europejskiej, kolorystyka korytarzy). Wyremontowano także chodniki oraz fragmenty dróg dojazdowych do siedziby Starostwa, a Gmina Prudnik zrealizowała inwestycję na przyległej ul. Reja (z Narodowego Programu Rozwoju Dróg Lokalnych na lata 2012-2015; wartość projektu to blisko 1,2 mln zł). W trakcie realizacji jest dostosowanie klatek schodowych.
Stworzono nowoczesne zaplecze dla uczniów znajdującego się w sąsiedztwie Zespołu Szkół Rolniczych. W ramach realizowanych przez Powiat Prudnicki projektów powstały m.in.: nowoczesna pracownia gastronomiczna, place manewrowe do praktycznej nauki jazdy pojazdami rolniczymi. Zakupiono także nowoczesny sprzęt oraz stworzono warunki do nauki z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Kompleks sportowy „Orlik” stanowi bogatą bazę sportową, na którą składają się: boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, wielofunkcyjne boisko o nawierzchni poliuretanowej do siatkówki i koszykówki wraz z szatniami, oraz gruntownie zmodernizowane boisko trawiaste (nowa nawierzchnia, drenaż, ogrodzenie, piłkochwyty, trybuny dla kibiców, oraz ławki dla rezerwowych). Infrastrukturę sportową uzupełnia składająca się z 10 elementów do ćwiczeń siłownia zewnętrzna.
W ostatnich latach spółka prowadząca szpital powiatowy z dużym powodzeniem sięga po środki zewnętrzne, została także dokapitalizowana przez Powiat kwotą sięgającą 5 mln zł, dzięki czemu realizuje szereg inwestycji na rzecz poprawy obsługi pacjentów i warunków pracy personelu.

Dzięki konsekwencji i uporowi powiatowych władz na powyższe przedsięwzięcia udało się pozyskać pochodzące z wielu źródeł środki. W ramach finansowania zewnętrznego pozyskano:
- środki unijne (m.in. w ramach RPO WO – baza oświatowa, place manewrowe, punkt inf. europejskiej – ok. 2 mln zł; z Euroregionu Pradziad - dwa projekty na infrastrukturę sportową oraz ok. 0,5 mln zł z POWT Cz-Pl na pracownię gastronomiczną);
- środki państwowe (np. PFRON, Rządowy Program Rozwoju Infrastruktury Sportowej, Rządowy Program „Orlik 2012", Fundusz Pracy (brukowanie w ramach szkolenia dla bezrobotnych);
- środki sponsorów instytucjonalnych i prywatnych (ponad 250 tys. zł);
- środki budżetu Województwa Opolskiego - 13 tys. zł;
- środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska;
Całość wsparły też: budżet Powiatu Prudnickiego i Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Konsekwentnie realizowana koncepcja Centrum Usług Społecznych Powiatu Prudnickiego uzyskała wyróżnienie Ministerstwa Rozwoju w konkursie "Uruchom Przestrzeń" i w związku z tym została przedstawiona przez starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego na Uniwersytecie w Glasgow, jako przykład dobrych praktyk.

2018-10-19

2018-09-26

2018-10-19

Publikacja: Piątek, 19 Października 2018r. Godzina: 14:39. Wejść: 615.