Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
SZKOLENIE OBRONNE W POWIECIE PRUDNICKIM
W dniach 4-5 października 2018 r., zgodnie z „Planem szkolenia obronnego Starostwa Powiatowego w Prudniku na 2018 rok”, odbyło się szkolenie obronne w Ośrodku Gorzelanny w Pokrzywnej. Szkolenie było wspólnym przedsięwzięciem szczebla powiatowego i gminnego.
Tematem szkolenia było: „Doskonalenie przygotowania kadry kierowniczej i zespołów zadaniowych (grup operacyjnych) wchodzących w skład stanowisk kierowania na terenie powiatu prudnickiego, w gotowości zapewniającej sprawne podejmowanie decyzji podczas podwyższenia gotowości obronnej państwa oraz współdziałania w sytuacji wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.
Głównym celem szkolenia obronnego było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji zadań obronnych. Ponadto celem szkolenia było: doskonalenie wiedzy i praktycznych umiejętności kadry kierowniczej i pracowników merytorycznych, doskonalenie zasad wykorzystania łączności radiowej w systemie stałych dyżurów na szczeblu powiatu i gminy, sprawdzenie obsady osobowej odpowiedzialnej za realizację zadań wynikających z „Planu operacyjnego funkcjonowania Powiatu Prudnickiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”, zgrywanie obsady osobowej Głównego Stanowiska Kierowania Starosty Prudnickiego w zakresie wykonywania zadań w czasie podwyższania gotowości obronnej państwa, zgrywanie personelu pełniącego obsadę Punktu Kontaktowego HNS Starosty Prudnickiego oraz wydzielanie zasobów w ramach realizacji zadań wynikających z obowiązków państwa gospodarza, doskonalenie procedur uruchamiania zadań operacyjnych w ramach Systemu Stałego Dyżuru Starosty Prudnickiego, wykorzystanie podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, sprawdzanie zdolności realizacji zadań przez administrację samorządową w warunkach wystąpienia konfliktu hybrydowego oraz reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni i zasady ochrony informacji niejawnych podczas realizacji zadań obronnych.
Szczegółowe tematy:
1. System zarządzania kryzysowego w Polsce. Rola i zadania organów administracji samorządowej w systemie zarządzania kryzysowego.
2. System Bezpieczeństwa Narodowego. Administracja samorządowa w czasie wprowadzania stanów gotowości obronnej państwa.
3. Ochrona informacji niejawnych podczas realizacji zadań obronnych.
4. System Stałego Dyżuru Starosty Prudnickiego – zasady funkcjonowania, rola i miejsce stałego dyżuru podczas podwyższania gotowości obronnej państwa.
5. Aktualizacja kart realizacji zadań operacyjnych – załączników funkcjonalnych do Planu operacyjnego funkcjonowania Powiatu Prudnickiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa w czasie wojny.
6. Działanie administracji samorządowej w warunkach wystąpienia konfliktu hybrydowego oraz reagowanie na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Zadania wynikające z wprowadzenia stopni alarmowych CRP dla zagrożeń w cyberprzestrzeni.
7. System łączności na potrzeby administracji publicznej. Zasady wykorzystania sieci radiowych na potrzeby zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i realizacji zadań obronnych.
8. Organizowanie szkoleń na szczeblu powiatu i gminy zgodnie z wytycznymi Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 11 stycznia 2016 r. w sprawie zasad organizacji i sposobu przeprowadzania szkoleń z zakresu obrony cywilnej.
9. Wnioski z przeprowadzonych treningów decyzyjnych pk. „Sudety-18”.
10. Charakterystyka i rozpoznanie zagrożeń oraz ochrona ludności w czasie kryzysu, zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
11. Osiąganie gotowości przez organy administracji publicznej do realizacji zadań w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
12. Główne Stanowisko Kierowania (GSK) Starosty Prudnickiego: organizacja i funkcjonowanie GSK, doskonalenie umiejętności realizacji zadań przez obsadę osobową GSK.
13. Wykorzystanie podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa oraz w sytuacjach kryzysowych.
14. Udział administracji wojskowej w zakresie zabezpieczenia działań administracji cywilnej. Funkcjonowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie obronnym RP.
15. Punkt Kontaktowy HNS Starosty Prudnickiego oraz realizacja zadań wynikających z obowiązków państwa gospodarza (HNS) podczas reagowania na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego.
Ponadto podczas szkolenia odbył się trening łączności radiowej w terenie.
Tematyka szkolenia omówiona została przez: Henryka Stachonia – Wykładowcę, Sławomira Bilińskiego – Wykładowcę, Piotra Jadczaka – Kierownika Oddziału Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jacka Bucałę – Inspektora Wojewódzkiego Oddziału Obrony Cywilnej i Spraw Obronnych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Katarzynę Kret – Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych – Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego, Brygidę Łątkę – przedstawiciela Urzędu Miejskiego w Głogówku, Marka Marciniaka – przedstawiciela Urzędu Gminy w Lubrzy.
(Opracowanie: Referat Zarządzania Kryzysowego)
Publikacja: Wtorek, 30 Października 2018r. Godzina: 12:24. Wejść: 784.