CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

W październiku 2018 r. ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna pod hasłem: CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA, której tematem przewodnim są zagrożenia związane z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Głównymi adresatami rozpoczętej akcji społecznej są dzieci i młodzieży oraz osoby w wieku senioralnym. Zasadniczym jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych poprzez podniesienie poziomu wiedzy na temat:
• zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych,
• zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla,
• zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Istotnym aspektem przedsięwzięcia jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Kampania realizowana będzie przez 6 miesięcy tj. od października 2018 r. do marca 2019 roku, a więc w okresie kiedy w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów do których najczęściej dochodzi w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Tylko w październiku br. w całej Polsce zanotowano ogółem 361 zdarzeń z udziałem CO w wyniku których 4 osoby straciły życie, a 161 zostało poszkodowanych.
Czad wchłania się drogą oddechową i stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowa i życia, ma silne właściwości toksyczne, a jego niewielka ilość może spowodować zatrucie, ból i zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w przypadku dużego stężenia czadu dochodzi do zgonu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych zobligowani są co najmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli, stanu technicznego instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Ponadto w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
• 4 razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• 2 razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
• co najmniej raz w roku zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych.

Więcej na temat kampanii na stronie Komendy Głównej PSP

Ulotka informacyjna kampanii "CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA" (plik PDF)

Opracowanie:
mł. bryg. Piotr Sobek
Oficer prasowy KP PSP w Prudniku

2018-11-15

Publikacja: Czwartek, 15 Listopada 2018r. Godzina: 17:06. Wejść: 457.