Akademicki debiut klasy "Resocjalizacja z bezpieczeństwem wewnętrznym" z II LO

Dnia 14 listopada 2018 r. klasa resocjalizacyjna z bezpieczeństwem wewnętrznym, wraz z klasami mundurowymi, pod opieką Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Beaty Skarbek i Elżbiety Zapały, miały okazję pojechać do Wrocławia na Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS.

Nasza przygoda z uczelnią rozpoczęła się wykładem na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania”, w ramach projektu uczelni „Sfera Młodzieży”, w którym nasza szkoła od lat uczestniczy. Wykład poprowadził Michał Pozdał specjalista do spraw profilaktyki społecznej, przemocy, dyskryminacji oraz różnorodnych problemów społecznych. Jest on również członkiem międzynarodowej organizacji "European Aids Treatment Group" (EATG). Wykład trwał długo, mimo to wysłuchaliśmy go z zaciekawieniem, zadając pytania i aktywnie uczestnicząc w spotkaniu.
Dostarczyło ono wielu interesujących informacji na temat chorób psychicznych i zaburzeń, które dotykają dzieci, osoby w naszym wieku i dorosłych. Przybliżony został problem depresji, która jest poważną i często prowadzącą do samobójstwa chorobą. Zaskoczył nas fakt, że aktualnie na depresję cierpi nawet ok. 17% populacji młodzieży. Pre-symptomy, które możemy zauważyć na co dzień, to m.in. problemy w szkole, samookaleczanie, niska samoocena, ucieczka do świata wirtualnego, czy korzystanie z używek i różnorodne uzależnienia.
Prowadzący opowiadał nam o ciężkich przypadkach swoich pacjentów w naszym wieku. Teraz już wiemy, że u osób chorujących na depresję występują problemy z koncentracją, trudności z decyzyjnością, czy problemy z pamięcią, komunikacją i wyrażaniem swoich emocji.
Podsumowując, uświadomiliśmy sobie jak zaburzenia psychiczne mogą oddziaływać na nasze zachowanie, życie i kontakty z bliskimi. Z wykładu wyszliśmy wzbogaceni także o wiedzę psychologiczną, jak rozpoznawać u kogoś, czy nawet u samego siebie, objawy depresji, których nie można bagatelizować.
Po wykładzie w poważnym nastroju wsiedliśmy do autobusu, więc aby zmienić atmosferę ruszyliśmy do kina, gdzie obejrzeliśmy lekką komedię romantyczną, pełną humoru i wzruszających momentów. Podczas wyjazdu do Wrocławia pożytecznie i miło spędziliśmy czas. Z niecierpliwością wyczekujemy zatem następnej wycieczki i kolejnego wykładu!

Tekst: Sara Demir

2018-11-14

Publikacja: Czwartek, 22 Listopada 2018r. Godzina: 09:35. Wejść: 414.