CKZiU: Narodowe Czytanie w szczególnej obsadzie

Już po raz czwarty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Lekturą Narodowego Czytania na inaugurację akcji w dniu 8 września 2018 r. było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jak co roku, otrzymaliśmy list oraz pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP, którą ostemplowane zostały przyniesione przez uczniów egzemplarze.

W swoim liście Prezydent RP Andrzej Duda napisał:
„Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego, suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli.(…) Dlatego w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej. I jeżeli te nigdy niekończące się rodaków rozmowy umocnią w nas, współczesnych, poczucie wspólnoty, umocnią ducha i zachęcą do jeszcze lepszej pracy na rzecz dobra wspólnego, będzie to najlepszy możliwy sposób uczczenia i owoc jubileuszu.”

Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok 44 teksty z Antologii Niepodległości. Wykorzystując wybrane teksty, zaplanowano cykl spotkań w bibliotece szkolnej CKZiU.
We wrześniu czytano „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Do wspólnego czytania został zaproszony między innymi dyrektor naszego centrum, Pan Wiesław Kopterski. O oprawę muzyczną, nagłośnienie i wystrój zadbały uczennice klasy IV Technikum. Imprezie czytelniczej towarzyszyła zorganizowana w bibliotece wystawa różnych wydań lektury.
Na październik przygotowane zostały teksty dotyczące II Wojny Światowej, których dopełnieniem były fragmenty filmu „Miasto 44”.

Narodowe Czytanie w dniu 22 listopada nabrało wyjątkowo uroczystego charakteru - bo też listopad tego roku jest szczególny rocznicowo - przypadając w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Do czytania zaproszony został Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, poetka Zofia Kulig, dyrektor Centrum - Wiesław Kopterski, oraz tegoroczna maturzystka. Tym razem czytano wiersze o latach 70/80 i czasach rodzącej się „Solidarności”. Aranżację utworów muzycznych przygotował i wykonał Dawid Brzozowski.
W grudniu uczniowie będą mogli słuchać tekstów dotyczących Powstań Śląskich i wydarzeń, które dotykały miejsca, w którym żyjemy.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

(tekst: CKZiU w Prudniku)

2018-11-22

Publikacja: Wtorek, 27 Listopada 2018r. Godzina: 15:36. Wejść: 472.