Turystyka sakralna pogranicza polsko-czeskiego

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Prudniku, w partnerstwie z klasztorem Minorytów z Krnova (Rep. Czeska), oraz przy wsparciu Starostwa Powiatowego, zrealizowała projekt „Turystyka sakralna pogranicza polsko-czeskiego”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska – Polska) za pośrednictwem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad, oraz ze środków Budżetu Państwa „Przekraczamy granice”.

W ramach projektu po stronie polskiej przeprowadzono prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza głównego oraz dwóch lichtarzy (świeczników) paschalnych w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Prudniku. Po stronie czeskiej w refektarzu Minorites w Krnovie wykonano prace konserwatorskie, obejmujące rozbiórkę posadzek betonowych, wybieranie podbudowy do głębokości historycznego stropu, a także wykonanie nowej podłogi. Oczyszczono ściany fundamentowe, wykonano wentylację pomieszczenia i odnowiono freski w refektarzu.

Ponadto wytyczony został szlak pielgrzyma, obejmujący 38 zabytków sakralnych z terenu Powiatu Prudnickiego i Kraju Morawsko-Śląskiego.
Podczas wędrówki turysta może odwiedzić obiekty architektury sakralnej atrakcyjne pod względem religijnym, kulturowym oraz historycznym: kościoły katolickie, świątynie ewangelickie oraz synagogi. Znajdziemy w nich wspaniałe dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku, baroku, po czasy współczesne. Każda świątynia ma niezwykłą historię i wiążące się z nią ważne postaci, wydarzenia lub legendy.
Obiekty ze szlaku pielgrzyma zostały zaznaczone na specjalnie wydanej w polsko-czeskiej wersji językowej mapie, a także opisane w ilustrowanym folderze. Mapa w wersji elektronicznej zostanie udostępniona na stronach internetowych: Parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku (www.michalprudnik.com.pl), klasztoru Minorytów w Krnovie (krnov.minorite.cz), Starostwa Powiatowego w Prudniku (www.powiatprudnicki.pl), oraz Urzędu Miasta w Krnovie (www.krnov.cz).

Na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Prudniku umieszczono również tablicę informacyjno-promocyjną, ukazującą szlak pielgrzyma, w sąsiedztwie której zamontowany został stojak na rowery dla turystów, w celu dogodnego pozostawienia środku transportu przy obiekcie.

W ramach projektu w klasztorze Minorytów w Krnovie odbył się koncert muzyki poważnej, zwiedzanie klasztoru oraz prezentacja projektu. Każdy z uczestników otrzymał folder i mapę przedstawiającą szlak pielgrzyma.
W Prudniku podsumowanie projektu obejmowało zwiedzanie z przewodnikiem trzech obiektów sakralnych: kościoła Św. Michała Archanioła, kościoła oo. Bonifratrów, a także sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie.

Logo projektu

Efekt prac w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Prudniku

Podsumowanie projektu - Prudnik

Prace w refektarzu klasztoru Minorytów w Krnovie

Efekt prac w refektarzu klasztoru Minorytów w Krnovie

Szlak Pielgrzyma - Prudnik

Szlak Pielgrzyma - wydawnictwa

Podsumowanie projektu - Krnov

Podsumowanie projektu - Prudnik

Publikacja: Środa, 28 Listopada 2018r. Godzina: 13:18. Wejść: 554.