Prudnik na pielgrzymim szlaku do Jerozolimy?

W grudniu w Starostwie Powiatowym gościli przedstawiciele polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia JERUSALEM WAY International Peace Team.

Pojawiła się inicjatywa włączenia obszaru powiatu prudnickiego do tworzonego polskiego odcinka europejskiego szlaku pielgrzymiego do Jerozolimy. W tej sprawie ze starostą prudnickim Radosławem Roszkowskim spotkali się: Ryszard i Anna Chudzikowie z Łodzi, Beata Mika z Góry Kalwarii i Sławomir Molęda z Żelechowa – członkowie międzynarodowego stowarzyszenia Jerusalem Way, które stawia sobie za cel tworzenie i propagowanie szlaków pielgrzymkowych do Jerozolimy na wzór dróg Św. Jakuba do Santiago de Compostela. Podpisany został list intencyjny w sprawie przystąpienia Powiatu Prudnickiego do projektu wytyczenia polskiej części szlaku.
Szlak Jerozolimski (ang. Jerusalem Way) jest głównym europejskim szlakiem pielgrzymkowym, prowadzącym z Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii do Jerozolimy w Ziemi Świętej. Wprost nie prowadzi on przez nasz kraj, ale powstała idea wytyczenia jego polskiej części i skomunikowania z głównym Szlakiem Jerozolimskim, poprzez Republikę Czeską i Słowację, w kierunku Węgier. To nawiązanie do pierwszej Jerusalem Way - w 1018 lub 1019 r. św. Stefan, król Węgier, utworzył drogę dla pielgrzymów, łączącą Europę Zachodnią z Ziemią Świętą.

– Koncepcja ta jest istotna dla rozwoju turystyki na naszym terenie. Dobrze się stało, że koordynatorem tworzenia części tego szlaku w Polsce został ustanowiony Sławomir Molęda – obecnie mieszkaniec Żelechowa w woj. mazowieckim, ale z pochodzenia prudniczanin, a prywatnie mój rówieśnik i kolega z czasów liceum ogólnokształcącego – mówi starosta prudnicki, Radosław Roszkowski.

Nowo tworzony szlak ubiega się o uznanie go przez Radę Europy za Europejski Szlak Kulturowy. Ewentualna pozytywna decyzja zaowocuje możliwością sięgania po znaczące środki unijne na budowę infrastruktury turystycznej.

- Zależy nam na tym, aby nasze tereny włączyć do tej inicjatywy, chociażby ze względu na historyczną rolę Prudnika, gdzie więziony był Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. Możemy również zaznaczyć fakt, że z naszego miasta pochodził znany w całej Polsce o. Jan Góra. Atutem powinny być także inne elementy infrastruktury Prudnika, jak np. schroniska młodzieżowe. Wydaje się więc, że możemy skłonić część turystów, aby podążali „naszą” odnogą planowanego szlaku do Jerozolimy – dodaje starosta prudnicki.

Więcej informacji na temat projektu Jerusalem Way m.in. na profilu facebookowym „Wytyczamy szlak do Jerozolimy”, oraz na stronie www.jerusalemway.org.

2018-12-07

Publikacja: Czwartek, 13 Grudnia 2018r. Godzina: 15:25. Wejść: 704.