ZS MAGAZINE – gazeta uczniów Zespołu Szkół w Głogówku

W ramach realizowanego od września 2018 r. w Zespole Szkół w Głogówku projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, uczniowie uczestniczyli w zajęciach dziennikarskich „Gazeta szkolna ZS MAGAZINE”.

Zajęcia, prowadzone przez Panią Beatę Janecko, miały na celu propagowanie wśród młodzieży zainteresowań dziennikarskich, były kreatywne oraz innowacyjne, stanowiąc alternatywną metodę zagospodarowania czasu wolnego. Kształtowały również umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupie, wdrażały nawyk systematycznej pracy, rzetelnego przygotowania materiałów oraz uczyły odpowiedzialności za własne teksty.
Uczniowie zapoznali się z różnymi gatunkami dziennikarskimi (artykuł, wywiad, notatka), kształtując zdolności pisania własnych tekstów. Tworząc teksty doskonalili umiejętność prawidłowego przekazu i poprawnego posługiwania się językiem polskim, jak też sprawdzali swoje prace pod względem ortograficznym, stylistycznym i gramatycznym.
Zajęcia dziennikarskie pozwoliły uczniom także na doskonalenie umiejętności informatycznych oraz fotograficznych: zapoznali się z programem Publisher, nauczyli tworzyć rubryki, gdzie wklejali teksty, tworzyli grafikę, posługiwali się aparatem fotograficznym i dokonywali obróbki zdjęć.
Podczas zajęć młodzież przeprowadzała wywiady, zarówno ze swoimi rówieśnikami, jak i z podróżnikami z Grupy Wyprawowej Horyzont. Dzięki temu mogła przełamywać bariery w kontaktach interpersonalnych, a także doskonalić umiejętności: posługiwania się mikrofonem, dyktafonem, edytowania przeprowadzonych wywiadów.
W myśl hasła przewodniego gazety: „Jesteśmy twoimi oczami”, uczniowie zbierali materiały na temat wszystkich ważnych wydarzeń w szkole, jak i na terenie miasta, aktywnie uczestnicząc w życiu szkoły i środowiska lokalnego. Mieli również okazję zwiedzić Telewizję TVN w Krakowie, gdzie zapoznali się z pracą dziennikarzy, zwiedzili pomieszczenia reżyserskie i studia telewizyjne, w których powstają seriale „Szpital” oraz „Szkoła”. Tam też uczniowie gromadzili niezbędne do napisania artykułu informacje.
Po zebraniu wszystkich tekstów i stworzeniu makiety gazety, pracowano nad prawidłowym składem i wydrukiem gazety. Młodzież przygotowała też i rozwiesiła w szkole plakaty, zachęcające do przeczytania kolejnego numeru czasopisma - ZS MAGAZINE. Wydana gazeta jest dostępna w czytelni w Zespole Szkół w Głogówku oraz na stronie internetowej szkoły www.zsglogowek.pl.
Praca w zespole redakcyjnym dała uczniom wiele satysfakcji, stając się przyczynkiem do zawarcia nowych znajomości. Zyskali oni także poczucie, iż poprzez swój wysiłek są w stanie stworzyć coś wartościowego.

Projekt jest dofinansowany z „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

logo RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA

2018-12-17

Publikacja: Poniedziałek, 17 Grudnia 2018r. Godzina: 17:14. Wejść: 295.