V POWIATOWA „WIGILIA POLSKA”

W dniu 18 grudnia 2018 r. wolontariusze „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku, przy ogromnym wsparciu Starostwa Powiatowego, już po raz piąty zorganizowali na prudnickim Rynku tradycyjną „WIGILIĘ POLSKĄ” dla mieszkańców.

Gości przywitał starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który przekazał podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia, na czele z wolontariuszami i ich opiekunami, mieszkańcom zaś złożył życzenia świąteczne.

Uczestnikom Wigilii serwowane były bezpłatne ciepłe posiłki, przygotowane przez: uczniów klas gastronomicznych ZSR (kule rybne, krokiety z leśnymi grzybami i kapustą, oraz kluseczki z makiem, bakaliami i miodem - pod kierunkiem: Andrzeja Chruściela, Joanny Grzegockiej i Agnieszki Chudy), oraz uczniów SOSW w Prudniku (tradycyjny barszcz czerwony - pod kierunkiem Angeliki Sadowskiej i Agaty Proszowskiej-Narkielon). Przy stolikach można było spotkać osoby w każdym wieku, była to wspaniała integracja pokoleniowa i społeczna. Zdaniem mieszkańców poczęstunek był bardzo smaczny i podany w solidnych porcjach. Dało się odczuć nastrój wzajemnej życzliwości, serdeczności i potrzeby pomocy drugiemu człowiekowi, czego świadectwem było dzielenie się chlebem i składanie przechodniom symbolicznych życzeń.

„Powiatowy Klub Ośmiu”, w którym działają wolontariusze: ZSR w Prudniku pod opieką Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku pod opieką Aleksandry Grochowskiej, oraz Zespołu Szkół w Głogówku pod opieką Renaty Hamady, przy wsparciu „Klubów Ośmiu” z Łącznika, zadbał o dostojną oprawę świąteczną. W tym roku rozbrzmiewały przepiękne polskie kolędy w wykonaniu chóru z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku, pod kierownictwem Iwony Preusner. Wigilijny nastrój tworzyły ponadto: tradycyjna szopka, ręcznie malowana na płótnie przez wolontariuszy z ZSO nr 1 w Prudniku - Karolinę Zelasko, Dominikę Zelasko, Patrycję Zelasko, Wiktorię Hedę i Jagodę Bezak - pod kierunkiem Aleksandry Grochowskiej, a także wykonane przez uczniów szkół ozdoby świąteczne.

W trakcie „WIGILII POLSKIEJ” funkcjonariusze KPP przeprowadzili kampanię profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem „W trosce o bezpieczne życie Seniora”. Seniorzy to grupa społeczna szczególnie narażona na działania złodziei i oszustów. Wśród przedstawionych zagadnień były: efektywne metody i środki zabezpieczenia mienia, zasady działania Przycisku Sieci Życia®, rola dzielnicowego wśród społeczności lokalnej, oszustwa i zaginięcia, zasady działania aplikacji „Moja Komenda” i „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszych. Mieszkańcy otrzymali materiały edukacyjne w postaci poradników: „Jak unikać zagrożeń” i „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie”, oraz ulotek: „Seniorzy na drodze” i „Bezpieczny Senior”, a także elementy odblaskowe.

„WIGILIA POLSKA” wpisała się już w kalendarz imprez miasta, o czym świadczyła liczna frekwencja. Tegoroczną nowością było jednak usytuowanie całości w innym miejscu Rynku, zapewniającym większą przestrzeń. Wolontariusze składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.

logo RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA

2018-12-18

Publikacja: Wtorek, 18 Grudnia 2018r. Godzina: 18:54. Wejść: 867.