Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
„Akademia młodego pedagoga” na Uniwersytecie Opolskim
W dniu 12 grudnia 2018 r. uczniowie z klasy I – resocjalizacja z bezpieczeństwem wewnętrznym, oraz klas I i III mundurowej, pod opieką Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Katarzyny Bochenek oraz Beaty Skarbek, brali udział w wykładach i warsztatach w ramach „Akademii młodego pedagoga” na Uniwersytecie Opolskim.
Powitał nas dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych, prof. dr. hab. Edward Nycz, który przedstawił ofertę edukacyjną uczelni oraz zachęcał do podjęcia studiów i zamieszkania w akademikach, prezentując różnorodną działalność studentów.
Następnie podzielono nas na dwie grupy, wg. kategorii wiekowej. Klasa pierwsza udała się na warsztat na temat „Skuteczne komunikowanie się z człowiekiem”. Prowadząca, dr Jolanta Żarczyńska-Hyla, chciała nas poznać i witaliśmy się na różne sposoby, np. poprzez prawą nogę (niektórzy czuli się skrępowani). Następnie mieliśmy za zadanie przedstawić w sposób niewerbalny (poprzez mowę ciała) przedmiot codziennego użytku. Wszystkie proponowane ćwiczenia wymagały solidnego wykonania na płaszczyźnie porozumienia, współpracy i pomysłowości. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak w codziennym przebywaniu z różnymi ludźmi należy dobierać odpowiednią formę komunikacji. Warsztaty zintegrowały naszą grupę w atmosferze luźnej i swobodnej zabawy.
Klasa III uczestniczyła natomiast w warsztatach pt. „Kompetencje społeczne w zawodzie pracownika socjalnego”, przeprowadzonych przez mgr Agnieszkę Bąkowską, na których uczestnicy zostali wyposażeni w umiejętności społeczne niezbędne porozumieniu się z drugim człowiekiem. Między innymi nauczyli się, jak można w łagodny sposób wyrażać swoje niezadowolenie, aby nie urazić rozmówcy, gdyż dobór słów może zmienić odbiór naszych komunikatów. Wiedza ta z pewnością przyda im się w dalszym życiu.
Na zakończenie naszej wizyty wspólnie wysłuchaliśmy wykładu „Realia polskich więzień”, zaprezentowanego przez dr Mariusza Snopka z Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej. Wykładowca opowiedział nam o życiu więziennym, głównie skupiając się na znaczeniu tatuażu dla osadzonych w kontekście manifestu emocjonalnego. Okazało się, że jedynie w Polsce jest moda na tatuowanie sobie twarzy, a np. w Rosji jest to hańba. Te inne informacje były dla nas zaskakujące, wręcz szokujące i jednocześnie dały nam wizję pracy w Zakładzie Karnym.
Zajęcia na Uniwersytecie były bardzo ciekawe, dostarczając nam wiedzy i umiejętności, które wykorzystamy w dalszej edukacji. Już czekamy na kolejną wizytę na uczelni.
(Tekst: Barbara Skowrońska)
Publikacja: Środa, 19 Grudnia 2018r. Godzina: 16:36. Wejść: 466.