Kursy informatyczne dla policjantów i pracowników cywilnych KPP w Prudniku

Prudniccy policjanci oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Prudniku wzięli udział w szkoleniach informatycznych, których celem było podniesienie umiejętności z zakresu: odzyskiwania danych z materiału dowodowego, oraz zaawansowanej obsługi programów komputerowych.

Rozwój Internetu, dostęp do informacji, kultury, edukacji, komunikowania i rozrywki jest dziś o wiele łatwiejszy, niż jeszcze kilka lat temu. Wraz z nim w ostatnich latach coraz bardziej rozwija się przestępczość internetowa, co skutkuje wzrostem zgłoszeń dotyczących np.: oszustw internetowych, włamań do kont poczty elektronicznej, czy do systemów bankowości elektronicznej. Funkcjonariusze na miejscu przestępstwa zabezpieczają wszelkiego rodzaju elektroniczne nośniki danych – począwszy od telefonów komórkowych, poprzez karty pamięci, pendrive, płyty CD i DVD, a kończąc na komputerach przenośnych i stacjonarnych. W wielu przypadkach posiadają one informacje znaczące dla prowadzonego śledztwa. Dlatego funkcjonariuszom Policji niezbędna jest wiedza z zakresu odzyskiwania, odczytywania i analizy danych, które są niezbędne np. jako materiały dowodowe w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Dzięki odbytemu szkoleniu informatycznemu prudniccy policjanci zyskali praktyczne umiejętności: diagnozowania i odzyskiwania danych, analizy śledczej materiału cyfrowego. Wszystko to w celu skuteczniejszej walki z cyberprzestępczością.

Pracownicy cywilni KPP w Prudniku brali udział w zajęciach, których celem było podniesienie kwalifikacji zawodowych poprzez poszerzenie umiejętności obsługi edytora tekstu MS Word, oraz programów służących do tworzenia prezentacji multimedialnych. Uczestnicy poznali zaawansowane funkcje edytora tekstu WORD (np. korespondencja seryjna), co pozwoli na sprawniejsze wykonywanie obowiązków zawodowych. Dzięki zajęciom z tworzenia prezentacji multimedialnych zyskali praktyczne umiejętności, przydatne w ich pracy zawodowej, m.in. przygotowaniu spotkań profilaktycznych dla społeczeństwa.

Szkolenia były prowadzone w listopadzie oraz grudniu 2018 r., przez nauczyciela przedmiotów informatycznych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku, Krzysztofa Rybarczyka.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

logo RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA

2018-12-28

Publikacja: Piątek, 28 Grudnia 2018r. Godzina: 13:36. Wejść: 528.