Prudnik pamiętał o Żołnierzach Wyklętych

Wzorem lat ubiegłych Powiat Prudnicki współorganizuje obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W miniony piątek pamięć bojowników podziemia niepodległościowego uczczono pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Placu Wolności.

Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem Starosty Prudnickiego Radosława Roszkowskiego i Burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka, którzy objęli je patronatem honorowym.

Radosław Roszkowski zaznaczył, że ustanowiony oficjalnie w 2011 r. jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest godnym upamiętnieniem bohaterstwa tych, dla których wojna nie zakończyła się w maju 1945 roku, ale trwała przez kolejne miesiące, a nawet lata. Przypomniał także o dwóch Żołnierzach Wyklętych mających związki z Ziemią Prudnicką – mieszkającym w Prudniku od 1956 r. Stanisławie Pelczarze, a także Józefie Pacajkiewiczu - ps. „Groźny”, dowódcy Grupy Wileńskiej - który odebrał sobie życie w prudnickiej katowni UB, nie będąc w stanie znieść zadawanych mu tortur i nie chcąc wydać na podobne cierpienia pozostałych partyzantów.
- Tym ludziom jesteśmy dziś zobowiązani pamięć. Cieszę się że władze państwowe ustanowiły 1 marca jako święto poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W Prudniku inicjatywę tę podjęli Jednostka Strzelecka 3070 i Stowarzyszenie Prudniczanie, wsparły także władze samorządowe - przypomniał Radosław Roszkowski.

- W dniu dzisiejszym niebo płacze. Ile by tego deszczu nie spadło, nie odda łez i bólu związanych z utratą najbliższych oraz stratą Ojczyzny na wiele, wiele lat. Naszym obowiązkiem dzisiaj jest być świadkami tej trudnej historii i godnie oddać hołd tym, którzy przez lata byli zapomniani - mówił podczas uroczystości Burmistrz Prudnika, Grzegorz Zawiślak.

Odczytano również okolicznościowy list, skierowany w związku z obchodami przez poseł Katarzynę Czocharę.
„Polska, dumna, niepodległa, suwerenna nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych i niezłomnych synów – Żołnierzy Wyklętych. Komuniści robili wszystko, by obrzucić kłamstwem i propagandą żołnierzy niepodległej Polski, oraz ich walkę. To oczywiste, że tak jak kultywujemy pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, tak powinniśmy również pamiętać o czynie żołnierzy konspiracji antykomunistycznej, ponieważ ta walka była walką o niepodległość – naszą niepodległość.” - napisała prudnicka parlamentarzystka.

W obchodach uczestniczyli ponadto: Wicestarosta Janusz Siano, Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku - Alicja Isalska, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego - Anna Wojtczak, przedstawiciele prudnickich parlamentarzystów - Poseł Katarzyny Czochary i Senatora Jerzego Czerwińskiego, radni Rady Powiatu Prudnickiego (Magdalena Sobczak, Ryszard Kwiatkowski, Dariusz Kolbek) oraz Gminy Prudnik (Ludmiła Lisowska, Jacek Urbański, Zygmunt Bochenek), Nadleśniczy Nadleśnictwa Prudnik - Marek Cholewa, Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych - Andrzej Chruściel, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 - Benedykt Chałupnik, a także przedstawiciele grona pedagogicznego szkół wraz z młodzieżą i kompania reprezentacyjna klas mundurowych z II LO przy ZSR w Prudniku.

Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku.

2019-03-01

Publikacja: Poniedziałek, 4 Marca 2019r. Godzina: 15:18. Wejść: 649.