„Śląskie rozprawianie” po raz czwarty

W poniedziałek 11 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Prężyńskiej w Prudniku odbył się IV Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej „Śląskie rozprawianie”.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch salach: konferencyjnej i w Izbie Regionalnej. Wystąpiła w nim rekordowa liczba uczestników – 71 osób. To dużo, zważywszy, że młodzi uczestnicy konkursu z wielkim zapałem i radością prezentują śląskie obyczaje, najczęściej są to tradycje wyniesione z rodzinnego domu. W tegorocznej edycji udział wzięły dzieci i młodzież: ze szkół podstawowych z Grabiny, Biedrzychowic, Głogówka (PSP nr 1 i PSP nr 2), oraz ze szkół średnich z powiatu prudnickiego: Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Prudniku, Zespołu Szkół Rolniczych (LO nr 2) w Prudniku, Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Prudniku i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku.

Głównym organizatorem „Śląskiego rozprawiania” jest prudnickie CKZiU. W tej szkole przez kilka lat organizowany był konkurs szkolny gwary śląskiej, powstała tu Szkolna Izba Regionalna, co w 2016 roku zaowocowało powołaniem do życia konkursu powiatowego. W organizacji konkursu uczestniczy również Starostwo Powiatowe w Prudniku. W tym roku wsparcia udzieliła także gmina Prudnik (Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik z kierownik Małgorzatą Halek-Malinowską). Stąd podczas inauguracji konkursu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, wicestarosta Janusz Siano, wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia prudnickiego starostwa Anna Wojtczak. Gości, tych oficjalnych, a przede wszystkim uczestników konkursu, ich opiekunów i rodziców witał dyrektor CKZiU Wiesław Kopterski.

Jak zwykle nie zabrakło znanych regionalistów, którzy z pasją zajmują się pielęgnowaniem dawnych tradycji, także gwary śląskiej. Wzięli oni udział w pracach dwóch komisji konkursowych. W skład pierwszego jury (grupa młodsza) weszli: Anna Myszyńska z Białej, Henryka Młynarska z Głogówka, Wojciech Ziarko (nauczyciel CKZiU) i Dominik Uliczka (absolwent CKZiU oraz uczestnik poprzednich konkursów). Drugie jury tworzyli: Róża Zgorzelska z Biedrzychowic, ks. Dawid Kontny z parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku, Krzysztof Rybarczyk (nauczyciel CKZiU). Obok wspomnianych wcześniej nauczycieli, nad przebiegiem konkursu czuwały Marzena Kantor-Synowczyńska i Małgorzata Weigt.

W IV Powiatowym Konkursie Gwary Śląskiej w poszczególnych kategoriach przyznane zostały następujące miejsca:

Szkoły podstawowe (Biedrzychowice, PSP nr 1 i PSP nr 2 w Głogówku) oraz SOSW w Prudniku

Kategoria indywidualna:
I miejsce: Martyna Larysz (PSP nr 2 w Głogówku) i Emilia Buniak (Biedrzychowice);
II miejsce: Michał Stosiek (PSP nr 1 w Głogówku) i Kacper Kamiński (Biedrzychowice);
III miejsce: Dominik Grzesik (PSP nr 2 w Głogówku) i Korina Tannenbaum (SOSW Prudnik).
Wyróżnienia: Karolina Miczka (PSP nr 1 w Głogówku), Dawid Graicki (Biedrzychowice) i Ewelina Rak (PSP nr 1 w Głogówku).

Kategoria zespołowa:
I miejsce: Marcela Wróbel, Markus Szega, Paskal Wróbel, Gabriel Janik (PSP nr 2 w Głogówku);
II miejsce: Markus Wróbel, Nicole Gregarek, Weronika Lerch (PSP nr 2 w Głogówku);
III miejsce: Karolina Miczka, Emilia Semma, Natalia Parusol, Daniel Nosol, Oskar Jenek (PSP nr 1 w Głogówku).

Szkoły ponadgimnazjalne (1 LO, ZS, 2 LO ZSR, CKZiU w Prudniku) oraz NSP w Grabinie.

Kategoria indywidualna:
I miejsce: Sylwia Staffa i Natalia Staffa (1 LO w Prudniku);
II miejsce: Mateusz Głąbica (CKZiU Prudnik);
III miejsce: Laura Kontny (Grabina).

Kategoria zespołowa:
I miejsce: Dawid Kordysz, Denis Magosz, Kornelia Cziomer (CKZiU Prudnik) i Wiktoria Sacher, Piotr Suchy (2 LO ZSR w Prudniku);
II miejsce: Joanna Bogoń, Patrycja Osiewacz (Grabina);
III miejsce: Sandra Weicht, Nikola Zając (ZS Prudnik).

Uczestników konkursu do prezentacji przygotowali:
- Danuta Giereś, ZSR w Prudniku,
- Elżbieta Klekociuk, ZSR w Prudniku,
- Klaudia Hajduk, 1LO Prudnik,
- Krystyna Sikora, Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Prudniku,
- Alina Nowak, CKZiU Prudnik,
- Marzena Kantor- Synowczyńska, CKZiU Prudnik,
- Wojciech Ziarko, NSP Grabina,
- Gabriela Kobiałka, SP Biedrzychowice,
- Barbara Przybylska, PSP nr 1 w Głogówku,
- Beata Skałka, Bożena Nowicka-Kolb, SP nr 2 w Głogówku,
- Beata Cebula, SOSW Prudnik.

Kiedy jurorzy obradowali przed publicznością wystąpiły dzieci z zespołu „Fajne lale” z Głogówka pod kierunkiem Stanisława Młynarskiego, z repertuarem piosenek w śląskich klimatach. Tradycyjnie kulinarnie konkurs wspomógł prudnicki „Rolnik”, który przygotował na tę okazję przekąski, w czym jak co roku wykazały się Joanna Grzegocka i Agnieszka Chudy. Były też ciasta z Grabiny.

Foto: Grzegorz Weigt (Tygodnik Prudnicki/Teraz Prudnik), Starostwo Powiatowe w Prudniku, CKZiU w Prudniku.

2019-03-11

Publikacja: Środa, 13 Marca 2019r. Godzina: 11:01. Wejść: 1006.