Msza Św. i spotkanie integracyjne rodzin zastępczych

W dniu 19 marca 2019 r. o godz. 17.00 w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odprawiona została Msza Św. o błogosławieństwo Boże za przyczyną św. Józefa w rodzinach zastępczych.

Inicjatorami wydarzenia byli opiekunowie zastępczy. Mszę św. w uroczystość św. Józefa odprawili kapłani ze zgromadzenia OO. Franciszkanów i Bonifratrów. Kazanie wygłosił  o. Wit Bołd OFM, który nawiązał do ojcowskiej relacji św. Józefa z Jezusem. Postać św. Józefa doskonale obrazuje jego oddanie rodzinie. Opiekunowie wraz z dziećmi otrzymali błogosławieństwo Boże, by dalej owocnie żyć.

Po Mszy św. w sali klasztornej odbyło się spotkanie obfitujące w dyskusję na temat rozwoju pieczy zastępczej w powiecie prudnickim. Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku – Jolanta Barska powitała zgromadzone rodziny, wyrażając radość z możliwości integracji. Najmłodsi zwiedzili celę kard. Stefana Wyszyńskiego, jaka mieści się w klasztorze, oraz otrzymali materiały promujące to wyjątkowe miejsce.

Nastąpiła wymiana dobrych praktyk oraz spostrzeżeń w zakresie trudności, jakie zauważają opiekunowie zastępczy. Zaprezentowano wizję dotyczącą organizacji instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej. Zaproponowano by rodziny zastępcze mogły się systematycznie spotykać i omawiać istotne kwestie.

O. Wit umożliwił korzystanie z sal klasztornych w celu promowania idei rodzicielstwa zastępczego. Był także pomysłodawcą prowadzenia kampanii informacyjnej na rzecz rodzicielstwa zastępczego za pośrednictwem okolicznych parafii. Wszyscy zgodnie przyznali, iż warto docierać do osób zainteresowanych działalnością na rzecz rodzin i dzieci, by wzbogacać ofertę wsparcia dla środowiska pieczy zastępczej.

(tekst i zdjęcia: PCPR w Prudniku)

2019-03-19

Publikacja: Piątek, 22 Marca 2019r. Godzina: 12:29. Wejść: 1451.