CZESZKI WYGRAŁY W PRUDNIKU

W minioną niedzielę - 31 marca - na powiatowym kompleksie sportowym „Orlik im. Tradycji Pogoni Lwów i Polonii Bytom” odbył się międzynarodowy turniej piłkarski kobiet.

Logo

W zawodach udział wzięły cztery zespoły. Gospodynie turnieju z Prudnika, na tydzień przed inauguracją rozgrywek ligowych, wystawiły dwie drużyny, chcąc sprawdzić przydatność do zespołu wszystkich dziewcząt trenujących w klubie. Ponadto w turnieju uczestniczyły jeszcze drużyny LKS Rolnika Biedrzychowice-Głogówek oraz dziewczęta z klubu sportowego w Loděnicach w Republice Czeskiej. Obsada turnieju była silna, ponieważ klub z Loděnic zajmuje obecnie I miejsce ligowej tabeli na trzecim poziomie rozgrywkowym piłki nożnej kobiet w Czeskiej Republice. Tymczasem piłkarki Rolnika Biedrzychowice – Głogówek przed kilkoma tygodniami zostały wicemistrzyniami Polski w futsalu.

W pierwszym meczu turnieju drugi zespół Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Pogoń Prudnik zmierzył się właśnie z piłkarkami z Głogówka. W tym spotkaniu można było zauważyć wyraźną różnicę piłkarskich umiejętności pomiędzy doświadczonymi i ogranymi zawodniczkami z Głogówka, a młodziutkimi piłkarkami z Prudnika. Mecz zakończył się wynikiem 1:7. Ze szczególnie dobrej strony pokazały się 2 zawodniczki z Głogówka: Iwona Wottka, która zdobyła 3 bramki oraz Maja Chruściel, która zaliczyła o jedno trafienie mniej. Z kolei nieszczęśliwie mecz zakończył się dla bramkarki z Prudnika, która przy obronie bardzo silnego uderzenia Patrycji Kraweckiej doznała skręcenia nadgarstka i zakończyła swój udział w zawodach.

W drugim meczu pierwszy zespół MUKS Pogoń Prudnik podejmował Sportovní Klub Loděnice. To spotkanie okazało się dużo bardziej zacięte od pierwszego. Co prawda Czeszki wygrały wyraźnie, w stosunku 0:3. Ale kibice śledzący spotkanie byli świadkami dobrego widowiska, w którym ambitnie walczące zawodniczki z Prudnika nie ustępowały wyraźnie zawodniczkom z Loděnic, ale nie wykorzystały żadnej z kilku okazji do zdobycia bramki. Tymczasem zawodniczki z Czech z każdą minutą grały coraz lepiej i skrzętnie wykorzystały wypracowane sobie okazje.

W spotkaniu o trzecie miejsce zmierzyły się ze sobą dwie prudnickie drużyny. Pierwszy zespół pokonał drugi zespół MUKS Pogoń Prudnik w stosunku 4:2 a zawodniczki stworzyły bardzo dobre widowisko. Ze szczególnie dobrej strony pokazała się Wiktoria Stącel - zdobywczyni 3 bramek. Trenerzy drużyn wraz z sędziami zawodów dostrzegli potencjał piłkarski młodej zawodniczki z Prudnika, przyznając jej po zakończeniu zawodów tytuł Najlepszej polskiej zawodniczki turnieju.

Mecz o pierwsze miejsce był widowiskiem godnym finału. Obie drużyny zaprezentowały niemałe umiejętności piłkarskie, przeprowadzając kilka naprawdę składnych akcji. Początkowo drużynę Rolnika na dwubramkowe prowadzenie wyprowadziły wspomniane wcześniej Maja Chruściel i Iwona Wottka, która - jak się okazało później – tym trafieniem zapewniła sobie tytuł „Królowej Strzelców” turnieju. Jednakże w momencie, gdy wydawało się, że zawodniczki z Głogówka pewnie zmierzają po turniejowe zwycięstwo, ciężar gry wzięła na siebie Klara Jarošova – doświadczona zawodniczka, która do niedawna reprezentowała klub z Bruntála, w finale była zdecydowanie najlepsza na boisku, w konsekwencji czego została uznana Najlepszą czeską uczestniczką zawodów. Najpierw zdobyła bramkę kontaktową, doprowadzając do wyniku 2:1. Zawodniczki z Głogówka błyskawicznie odpowiedziały na to trafienie golem Patrycji Kraweckiej. Jednak Czeszki nie dawały za wygraną. Po rzucie różnym wykonywanym przez wspomnianą już Jarošovą, do główki doszła inna zawodniczka z Loděnic, która przelobowała bramkarkę z Głogówka, a próbująca ofiarnie interweniować defensorka „Rolniczek” dobiła niefortunnie piłkę do własnej bramki, notując trafienie samobójcze. Od tego momentu zawodniczki z Czech rzuciły wszystko na jedną szalę i dążyły do wyrównania. Na dwie minuty przed końcem spotkania dopięły swego, a autorką gola była ponownie Klara Jarošova. Wszelkie kontrataki zawodniczek z Głogówka powstrzymywała Patricia Vodova – bramkarka z Loděnic, której bardzo dobra gra została zauważona, bowiem ta właśnie zawodniczka została uznana za Najlepszą bramkarkę turnieju. Mecz zakończył się wynikiem 3:3. Więc do wyłonienia zwycięzcy turnieju konieczne okazały się rzuty karne. Pierwsze trzy serie rzutów nie przyniosły rozstrzygnięcia. Obie bramkarki dwukrotnie obroniły strzały, zatem nadal utrzymywał się wynik remisowy. Rozstrzygnięcie przyniosła dopiero piąta seria rzutów karnych, a decydujące trafienie zanotowała Lucie Sedová z Loděnic, zapewniając zwycięstwo zawodniczkom z Czech.

Turniej odbył się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe projektu „Kobiecy futbol integruje pogranicze”, którego celem jest rozwój sportowej współpracy pomiędzy klubami z Polski i Republiki Czeskiej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa i realizowane w ramach Funduszu Mikroprojektów  Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska w Euroregionie Pradziad.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Publikacja: Wtorek, 2 Kwietnia 2019r. Godzina: 08:34. Wejść: 440.