Konkurs AgroLiga 2019 - wyróżnienie dla mieszkańców Biedrzychowic

Podczas konferencji odbywającej się 23 czerwca br. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie uhonorowano laureatów wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2019. Gospodarstwo Państwa Alicji i Jana Gaborów z Biedrzychowic (Gmina Głogówek) zostało wyróżnione w kategoriach: produkt, proces, organizacja.

Powierzchnia gospodarstwa liczy 65 ha (w tym 14 ha stanowią dzierżawy). W gospodarstwie prowadzona jest produkcja mieszana. Na gruntach ornych uprawia się: zboża ozime, kukurydzę, buraki cukrowe oraz rzepak ozimy. Prowadzony jest również chów trzody chlewnej.
Produkcja towarowa w 2018 roku wyniosła około 25 ton zywca wieprzowego, 400 ton zbóż, 320 ton buraków cukrowych i SO ton rzepaku ozimego.
W gospodarstwie mieszczą się: chłewnia, paszownia, garaże i nowa hala (spełnia rolę magazynu zbożowego i budynku do przechowywania maszyn rolniczych - trzy z nich zakupiono w ramach programu PROW 2007-2013).
Gospodarstwo stosuje nowoczesne technologie w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Regularnie wprowadza nowe odmiany roślin, corocznie stosuje kwalifikowany materiał siewny. W calu zwiększenia wydajności wprowadza najnowszej generacji nawozy i środki ochrony roślin.
W produkcji zwierzęcej stosowane są nowe pasze treściwe i dodatki mineralne, mające dodatni wpływ na rozwój produkcji. Powierzchnia gospodarstwa jest regularnie powiększana poprzez kupno i dzierżawy.

Ogólnopolski konkurs AgroLiga ma na celu efektywną promocję dobrych praktyk organizacyjnych, stosowanych przez rolników i firmy przetwórstwa rolno-spożywczego w zakresie: innowacyjnych technologii produkcji i usług rolniczych, dostosowania sprawdzonych rozwiązań technologicznych do potrzeb rynku.
Organizatorem na szczeblu krajowym jest Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Redakcja Audycji Rolnych TVP 1. Patronat nad AgroLigą 2019 sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR, Prezes KOWR i Prezes KRUS.

(fot. Facebook/Antoni Konopka)

2019-06-23

Publikacja: Poniedziałek, 24 Czerwca 2019r. Godzina: 14:50. Wejść: 465.