DZIEŃ OTWARTY W CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W PRUDNIKU

?Szkoła dająca zawód - szkołą niezawodną? - pod takim hasłem przebiegał Dzień Otwarty w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku, zorganizowany 17.12.2014r. i skierowany głównie do uczniów III klas gimnazjów, stojących przed wyborem dalszej drogi kształcenia.

Spotkanie z gimnazjalistami odbyło się w budynku przy ul. Prężyńskiej- nie bez powodu, bo tam właśnie odbywają się zajęcia praktyczne. Gimnazjalistów powitał dyrektor szkoły dr inż. Wiesław Kopterski, po czym przedstawiona została prezentacja dotycząca oferty kształcenia i bazy szkoły.  Centrum proponuje następujące kierunki : technik informatyk, technik handlowiec, technik mechanik, technik ochrony środowiska, planowane jest otwarcie nowego kierunku- technik usług fryzjerskich. Klasy zawodowe kształcą w zawodzie: mechanik monter maszyn i urządzeń, ślusarz, operator obrabiarek skrawających, krawiec- praktyka w PCKP oraz pozostałe zawody -praktyka u wybranych pracodawców. Ponadto uczniowie osobiście mogli poznać i przekonać się, jak prowadzone są zajęcia praktyczne. W tym celu odwiedzili pracownię tokarek i frezarek, spawalnię, salę dla sprzedawców, pracownię z Autocadem, symulator jazdy oraz salę - Akademia CISCO. Mogli również obejrzeć pokaz wyrobów cukierniczych (wykonany przez uczniów kształcących się w zawodzie cukiernik) oraz przygotowane na sali gimnastycznej pokazy grupy „Tigers”.

Nauczyciele zawodu w pracowniach kształcenia praktycznego opowiadali o zasadach pracy na poszczególnych stanowiskach i odpowiadali na pytania uczniów.

Zainteresowani gimnazjaliści sami mogli wykonać drobne zadania, np. poczuć się jak w prawdziwym sklepie przy kasie fiskalnej i „sprzedawać” towary czy też jeździć samochodem osobowym lub ciężarowym na symulatorze jazdy w różnych warunkach pogodowych.Taki sposób przekazywania informacji wydaje się najbardziej skuteczny i przemawiający do uczniów, o czym świadczy fakt, iż pracą  np. na tokarkach i w spawalni zaciekawieni  byli nie tylko chłopcy, ale i dziewczęta.  Celem Dnia Otwartego było m.in. zapoznanie uczniów z ofertą kształcenia zawodowego w CKZiU.

Zainteresowanie ofertą było  dosyć duże, odwiedziło nas ok.300 gimnazjalistów wraz z opiekunami z PG nr 1, PG nr 2 w Prudniku oraz PG z Lubrzy, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

2014-12-17

Publikacja: Poniedziałek, 12 Stycznia 2015r. Godzina: 11:21. Wejść: 2150.