Trening strzelecki uczniów klas mundurowych oraz przygoda w jednym.

W dniu 15 października 2019 r. uczniowie klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku uczestniczyli w szkoleniu z zakresu strzelectwa sportowo-obronnego na terenie strzelnicy w Ścinawie Małej.

To było profesjonalne szkolenie dla uczniów, ale i doskonała przygoda. Rozpoczęli od zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy, następnie mogli zapoznać się i przetestować broń palną krótką oraz długą - używaną na co dzień przez funkcjonariuszy Wojska, Policji, Oddziałów Specjalnych i Antyterrorystów. Do ich dyspozycji były:

Karabinki:
- Karabinek AK oraz AKM Sporter
- Karabinki PAC-15
- Ak Hellpup

Broń krótka:
- Pistolet Glock
- Pistolet Walther
- Pistolet CZ

Szkolenie odbyło się w sytuacjach statycznych - strzelanie do celu w pozycjach na stojąco, na kolanie oraz na leżąco oraz w sytuacjach dynamicznych - czyli podczas poruszania się. Każdy z uczniów oddał po kilka strzałów. Poza szkoleniem z bronią palną, uczniowie mieli możliwość poćwiczyć celność za pomocą broni pneumatycznej tzw. „wiatrówek” na dystansie 10 i 20 metrów - swego czasu wiatrówki były na wyposażeniu wojska do nauki celności oraz opanowania korzystania z przyrządów celowniczych, a to jest rzeczą podstawową przy korzystaniu z broni. Treningi odbyły się pod okiem specjalistów-instruktorów strzelectwa sportowego Artura Buczka oraz Krystian Trentkiewicz.

„Strzelectwo sportowe uczy koncentracji, wytrwałości, konsekwencji, systematyczności oraz wyznaczania i osiągania krótko i długoterminowych celów osobistych. Sport strzelecki zmniejsza ryzyko znalezienia się młodych ludzi w sytuacji życiowej, która sprzyja uzależnieniom i patologiom społecznym.” - Krystian Trentkiewicz, instruktor strzelectwa sportowego.

Zmagania zakończyły się przy ognisku, pieczonych kiełbaskach oraz rozmowie. Uczniowie mieli okazję wymienić się poglądami oraz spostrzeżeniami z aktywnie spędzonego dnia.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA –kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP IV” dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości  i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

2019-10-30

Publikacja: Środa, 30 Października 2019r. Godzina: 11:18. Wejść: 413.