Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Dzisiaj (7.11.19 r.) odbyło się kilkugodzinne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zaproszeni przedstawiciele poszczególnych jednostek, zaprezentowali plany działania na terenie Powiatu Prudnickiego dotyczące:
• zimowego utrzymania dróg,
• rozwiązywania innych problemów związanych z bezpieczeństwem komunikacyjnym na drogach,
• informacji na temat przygotowania służb, inspekcji, straży i instytucji do okresu zimowego.

Na dzień dzisiejszy, wszystkie jednostki są przygotowane do zimy:
• zostały zakupione odpowiednie rezerwy materiałów (sól drogowa, piasek, itp.),
• zostały przygotowane maszyny i pojazdy zostały do zbliżającej się zimy (sprzęt został sprawdzony i poczynione zostały odpowiednie naprawy),
• zostały poczynione odpowiednie inwestycje przyczyniające do zwiększenia bezpieczeństwa (m.in. elektrycznego, cieplnego),
• zostały przekazane informacje na temat pomocy osobom w potrzebie (m.in. punkty żywienia, miejsca w których można się ogrzać, punkty poradnictwa psychologicznego itp.).

W Gminie Prudnik, ZUK będzie wykonywał całość zadań. Posiadają średni sprzęt, który jest wystarczający w przypadku zim takich jak bywają w ostatnich latach. W przypadku ekstremalnych zim, będą zmuszeni poprosić o pożyczenie sprzętu ciężkiego od innych jednostek.

Starosta Prudnicki - Radosław Roszkowski podkreślił, że na uwagę zasługuje wszechstronność służby strażackiej. - Pożary, to zaledwie odsetek działań jakie wykonują strażacy - straż pozarna przygotowana jest do wszelkich działań związanych z niesieniem pomocy.

Komendant Straży Pożarnej - Krzysztof Wiciak zwrócił uwagę na to, że dużo zdarzeń mają związanych z tak zwanym cichym zabójcą, czyli czadem - tlenkiem węgla.

„W wszystkich budynkach w których stwierdzimy obecność tlenku węgla, idzie kontrola prewencyjna związana z przestrzeganiem przepisów przeciw pożarowych. (...) Są lokalizacje w których powtarzają się zdarzenia z tlenkiem węgla.” - Komendant powiatowy PSP, st. kpt. mgr inż. Krzysztof Wiciak.

Komendant PSP, zachęcił do montowania czujników tlenku węgla oraz określił jak postępować w przypadku wykrycia czadu.

Straż Miejska w Prudniku wyszła z inicjatywą pomocy w odpadaniu samochodów osobowych. Każdy mieszkaniec w trakcie zimy może zadzwonić do SM w godzinach od 7:00 do 21:00 w celu poproszenia o pomoc w odpaleniu samochodu osobowego.

Publikacja: Czwartek, 7 Listopada 2019r. Godzina: 12:35. Wejść: 366.