Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
„Święto Profilaktyki Twórczej - Andrzejki 2019”
Już po raz piąty wolontariusze szkół ponadpodstawowych Powiatu Prudnickiego zorganizowali „Andrzejki”, które odbyły się 27 listopada 2019 r. w Sali Reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury.
Wolontariusze przez cztery lata realizowali zakres działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”, koordynowanego przez Eksperta „PaT-u” Marzannę Zawadzką-Ciepkę. W oparciu o zdobyte doświadczenia po raz piąty zorganizowali „Andrzejki”, tym razem w innej odsłonie jako „ŚWIĘTO TWÓRCZEJ PROFILAKTYKI”.
Wspólna inicjatywa wolontariuszy to promowanie życia wolnego od przemocy i uzależnień. Jej wartością są ludzie, którzy chcą działać na rzecz dla drugiego człowieka. Młodzież najlepiej potrafi dotrzeć do swoich rówieśników przejawiających różnorodne zachowania ryzykowne. Właściwa komunikacja jest fundamentem budowania dobrych relacji międzyludzkich. Natomiast siłą oddziaływania jest lansowanie mody na życie bez uzależnień i rozwijanie potencjału osobowego młodego pokolenia, przeciwdziałanie agresji i przemocy, rasizmowi i ksenofobii. Twórcza profilaktyka polega na budowaniu społeczności poprzez łączenie środowisk na zasadzie wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji.
Wolontariusze z prudnickich szkół ponadpodstawowych - ZSR, ZSO nr 1 oraz ZS w Głogówku, mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych formach warsztatowych: teatralnej (instruktorzy: Elżbieta Zapała, nauczyciel języka polskiego w ZSR oraz Beata Skarbek, bibliotekarz w ZSR), wokalno-instrumentalnej (instruktor Iwona Preusner, nauczyciel muzyki w ZSP w Łączniku) plastycznej (instruktor Agata Wilczek, plastyk POK), tanecznej (Marcelina Marczak, absolwentka klasy mundurowej II LO), pantomimy (instruktor Anna Gattnar, nauczyciel religii w ZSO nr 1) i sztuk walki (instruktor Marek Zabiegała, trener klasy I i II Klubu LKS „Polonia-Torakan" posiadający 6 dan Funakoshi Shotokan Karate Association, instruktor Sportu Karate Shotokan/WUKO oraz Sędzia Międzynarodowym klasy "A" - Polskiego Związku Karate Fudokan).
O godzinie 13:30 rozpoczęła się uroczysta Gala, zainaugurowana hymnem Fundacji „Świat na TAK”, w wykonaniu Małgorzaty Majewskiej, uczennicy klasy gastronomicznej ZSR. Następnie każda z grup, pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów, przystąpiła do przedstawienia efektów swojej pracy.
Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać i nagradzać brawami różnorodne talenty występujących wolontariuszy, w tym m.in.: umiejętności wokalno-instrumentalne, taneczne, czy teatralne, które przedstawione zostały w formie etiud. Największym zaskoczeniem była wystawiona sztuka teatralna pt. „Nie myślmy schematami”, gdzie udział brali również uczniowie ZSR pochodzący z Ukrainy, którzy w sposób humorystyczny przedstawili problem ksenofobii i myślenia stereotypami.
Na wszystkich uczestników czekał ponadto smaczny i zdrowy poczęstunek, przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych i hotelarskich ZSR w Prudniku, pod kierunkiem Joanny Grzegockiej, Anety Rybki i Aleksandry Chruściel.
Pod wrażeniem efektów wykonanej podczas zajęć pracy był opolski wicekurator oświaty Artur Zapała, starosta prudnicki Radosław Roszkowski oraz dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej płk. Leszek Czereba, który zaproponował nawiązanie stałej współpracy z klasami na kierunku „Resocjalizacja z Bezpieczeństwem Wewnętrznym” oraz klasami mundurowymi.
Najbardziej istotne dla wszystkich wolontariuszy jest promowanie spędzania wolnego czasu bez przemocy i uzależnień. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać na rzecz drugiego człowieka. W tym miejscu dziękujemy partnerom projektu: Komendom Powiatowym Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Zakładowi Karnemu w Nysie za wspólne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży.
Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP IV”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.
Zdjęcia:
Marcin M. Janik
Publikacja: Wtorek, 3 Grudnia 2019r. Godzina: 13:28. Wejść: 247.