Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Obchody Światowego Dnia Wolontariatu – jak pomagać zwierzętom.
W dniach 6-7.12.2019 r. grupa wolontariuszy „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku w składzie: Wiktor Czereba, Aleksandra Kuliszczak (II LO w ZSR w Prudniku), Emilia Kawa (ZSO nr 1 w Prudniku) i Armin Piela (ZS w Głogówku) pod opieką koordynatora Marzanny Zawadzkiej-Ciępki gościła w Warszawie. Celem pobytu był udział w Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Wolontariat a pomoc braciom mniejszym, czyli jak pomagać zwierzętom”, zorganizowanej przez Fundację „Świat na TAK” w Warszawie z okazji Światowego Dnia Wolontariatu
Pobyt w Warszawie wolontariusze rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta i Zamku Królewskiego, gdzie zachwyciła ich przepiękna architektura zabytków i zbiorów. Po duchowej uczcie udano się na miejsce dwudniowego spotkania, podczas którego wolontariusze mieli możliwość wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach np. debacie oksfordzkiej, warsztatach integracyjnych oraz wykładach.
Konferencja rozpoczęła się od debaty oksfordzkiej pt. "Czy ludzie są ważniejsi niż zwierzęta", poprowadzonej przez przedstawicieli „Fundacji Edukacji Społecznej”. Miała ona na celu udowodnić i przekonać publiczność, czy zwierzęta powinny być wykorzystywane przez człowieka, czy też nie. Uczestników podzielono na dwie grupy „propozycji” i „opozycji”. Każda z nich miała obronić swoje stanowisko. Ostatecznie po głosowaniu debatę wygrała grupa na "tak", czyli „propozycji”. Uznano, że zwierzęta to przyjaciele człowieka: osób samotnych, dzieci, przewodnicy niewidomych, terapeuci dzieci niepełnosprawnych itp.
Następnie odbyła się praca w grupach pod wspólnym hasłem "Jak pomagać w środowisku sąsiedzkim". Podzielono wolontariuszy na trzy grupy: „Kot też człowiek”, „Staruszek sąsiad i jego pies/kot”, „A co gdy zwierz w potrzebie”, które miały za zadanie zaprojektować i narysować plakat. Wygrała grupa druga, którą inspirowali prudniczanie. Zwycięzców uhonorowano gadżetami promującymi wolontariat dla zwierząt.
Kolejnym punktem programu było spotkanie z Prezesem fundacji, Panią Joanną Fabisiak, która podziękowała opiekunom za dotychczasową ofiarną działalność, a wolontariuszom wręczyła koszulki, w których będą reprezentować „Kluby Ośmiu”. Spotkanie zakończyło się mikołajkowym wieczorkiem integracyjnym z fenomenalnym animatorem, który wszystkich zachęcił do wspólnej zabawy.
Drugiego dnia młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Ekopatrolu Straży Miejskiej w Warszawie na temat „Ochrona zwierząt na terenie m. st. Warszawy oraz innych miast”. Funkcjonariusze przekazali wiele cennych informacji na temat właściwej opieki nad zwierzętami i występujących zagrożeń.
W trakcie kolejnego spotkania przedstawiciel Schroniska "NA PALUCHU" przedstawił, jak funkcjonuje placówka, a ponadto omówił zasady opieki nad zwierzętami domowymi, przyczyny bezdomności zwierząt i procedury adopcyjne.
Ostatnim punktem konferencji był wykład przedstawicieli fundacji przyjaźni ludzi i zwierząt "CZE-NE-KA" nt. „Dogoterapia i animaloterapia w Polsce”.
Wspólnie spędzony czas pozwolił zintegrować się wolontariuszom z klubów z całego kraju. Nowe doświadczenia i wiedza zdobyta przez naszych wolontariuszy pozwolą im podjąć działania, których do tej pory nie doświadczali.
Wyjazd odbył się w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP IV”, dofinansowanego ze środków „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.
Publikacja: Czwartek, 12 Grudnia 2019r. Godzina: 12:55. Wejść: 224.