Droga Biała-Sowin oddana do użytku

Mieszkańcy mogą już w pełni cieszyć się efektami tej wyczekiwanej inwestycji. Nowa droga znacząco podniesie komfort użytkowników oraz zwiększy bezpieczeństwo w regionie.

Oddano już do użytku jedną z większych, w ostatnich latach, inwestycji drogowych w Powiecie Prudnickim. W czwartek, 1 października uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Poseł na Sejm RP Violetta Porowska, Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Burmistrz Białej Edward Plicko oraz Wicestarosta Prudnicki Janusz Siano.  Odcinek drogi relacji Biała-Sowin wraz ze skrzyżowaniem z ul. Nyską w Białej do Górki Prudnickiej był od lat typowany do wykonania generalnego remontu. Teraz, dzięki staraniom Zarządu Powiatu Prudnickiego przy wsparciu Gminy Biała udało się wykonać to kosztowne zadanie, które poprawi nie tylko standard nawierzchni, ale również bezpieczeństwo.

Ta inwestycja jest dla nas niezwykle istotna, jako że finalizuje ponad 10-letnią pracę Powiatu Prudnickiego nad przebudową drogi Biała-Pogórze. Ten odcinek, który łączy miasto Biała z Górką Prudnicką, jest ważny również ze względów bezpieczeństwa w regionie, ponieważ pełni funkcje ewentualnego objazdu dla drogi wojewódzkiej 414 –  mówił starosta Radosław Roszkowski.

Ta droga jest potrzebna i bardzo ważna. Na ten odcinek wydatkowaliśmy co roku duże środki z budżetu powiatu na bieżące remonty. Nawierzchnia była mocno zdegradowana. Teraz ta droga jest nowoczesna i będzie dobrze służyć na co dzień mieszkańcom Białej, Ligoty Bialskiej, Górki Prudnickiej, Brzeźnicy, Frącek czy Pogórza – dodał wicestarosta Janusz Siano.

Podczas przebudowy zadbano również o tak ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu elementy, takie jak nowe chodniki, pobocza czy zjazdy indywidualne do dróg gminnych oraz drogi powiatowej. W ramach prowadzonych prac poprawiono również bezpieczeństwo poprzez wprowadzenie nowoczesnych wzniesionych skrzyżowań, zmodernizowanych przejść dla pieszych oraz przebudowę kanalizacji deszczowej. Zastosowano również barierki, odgradzające chodnik od strony stromej skarpy.

Inwestycji nie udałoby się przeprowadzić bez wsparcia finansowego ze strony rządowej oraz Gminy Biała.

Fundusz Dróg Samorządowych to wspaniała rządowa inwestycja, która właśnie wspiera te drogi samorządowe, które są najbliżej ludzi. Tak samo jest z odcinkiem, który z wielką satysfakcją otwieraliśmy. Droga, która przez lata była zaniedbana, dzisiaj ma świetną nawierzchnię, zrobione pobocza oraz bardzo dobre oznaczenia – mówiła poseł Violetta Porowska.

Jest to jedna z głównych dróg łączących północ z południem gminy. Nawierzchnia była wcześniej w fatalnym stanie, dlatego podjęliśmy decyzję o współfinansowaniu tej inwestycji z budżetu Gminy Biała – dodał po uroczystym otwarciu burmistrz Edward Plicko.

Całkowita wartość inwestycji to 7 986 697,81 zł. Na ten liczący przeszło 5,5 km odcinek drogi udało się pozyskać dotację celową z budżetu państwa, w ramach Funduszu Dróg Samorządowych,  w wysokości 3.993 348,90 zł Resztę kwoty sfinansowały z własnych środków samorządy: Powiat Prudnicki 2.015 661,91 zł oraz Gmina Biała 1.977.687,00 zł.

Publikacja: Piątek, 2 Października 2020r. Godzina: 16:32. Wejść: 326.