Wznawiamy projekt „Współpraca międzysektorowa na pograniczu - stowarzyszenia i gminy uczą się wzajemnie

Unijny projekt „Współpraca międzysektorowa na pograniczu - stowarzyszenia i gminy uczą się wzajemnie jest realizowany przez Powiat Prudnicki z pomysłu starosty Radosława Roszkowskiego, w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Šternbersko oraz Mikroregionem Šternbersko.

2021-01-11

Ta niezwykle cenna inicjatywa, skierowana do jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Prudnickiego, Mikroregionu Šternbersko oraz stowarzyszeń z obu stron granicy, musiała być wstrzymana w marcu 2020 ze względu na bezpieczeństwo jej uczestników. Jest nam niezwykle miło  poinformować Państwa, że od stycznia 2021 partnerom projektu udało się wznowić działania. Panująca pandemia wymusiła jednak zmianę w sposobie realizacji zadań.  W zastępstwie transgranicznych spotkań studyjnych powstaną filmy dokumentujące działalność stowarzyszeń na terenie powiatu prudnickiego i Mikroregionu Šternbersko. Będą one dotyczyły organizacji o zróżnicowanym profilu działalności m.in. turystycznym, sportowym, historycznym. Oddamy w nich głos lokalnym działaczom, a także osobom z otoczenia stowarzyszeń, takimi jak przedstawiciele samorządów czy instytucji kultury. Filmy pokażą losy wybranych organizacji, ich największe osiągnięcia, oraz sposoby finansowania, z naciskiem na pozyskiwanie środków zewnętrznych z projektów realizowanych w ramach funduszy europejskich.  Każda z produkcji zostanie przetłumaczona, a następnie propagowana po drugiej stronie granicy wśród stowarzyszeń o zbliżonym zakresie działalności.

Filmy te pomogą zapoznać się z doświadczeniami i działalnością podobnych stowarzyszeń z drugiej strony granicy. Przekazana w ten sposób wiedza i inspiracje pomogą im w jeszcze lepszy sposób działać dla lokalnej społeczności oraz poznawać się nawzajem. Mamy nadzieję, że działania te pomogą niejednokrotnie inicjować wspólne projekty oraz różnego typu przedsięwzięcia. Jeżeli sytuacja epidemiczna w obu krajach poprawi się i będą znoszone obostrzenia, partnerzy projektu biorą pod uwagę powrót do tradycyjnego realizowania części z zaplanowanych przedsięwzięć.

Działania współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 „Przekraczamy granice”.

Publikacja: Czwartek, 28 Stycznia 2021r. Godzina: 12:05. Wejść: 108.