Szkolna Izba Regionalna oraz regionalizm w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku

Istniejąca od 4 kwietnia 2011r. Szkolna Izba Regionalna, została otwarta w budynku Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego (były ?Ekonomik?), przy ul. Prężyńskiej 3 w Prudniku, gdzie stworzono odpowiednie warunki, aby stała się miejscem przeznaczonym do nauki i wychowania młodych ludzi w duchu poszanowania przeszłości i patriotyzmu.

Jej powstanie było owocem ponad dziesięcioletniej działalności Szkolnego Zespołu Regionalnego, organizującego w szkolnej bibliotece czasowe wystawy, po zakończeniu których eksponaty wracały do uczniów lub magazynu. Co roku  w naszej szkole organizowane są imprezy nawiązujące do regionalizmu, są to konkursy, wycieczki . Zawsze na wiosnę w szkole odbywa się Regionalny Tydzień Kulturalny, który jest okazją do spotkań z ludźmi – pasjonatami różnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego na ziemi prudnickiej, twórczości literackiej, artystycznej itp. Otwarcie izby regionalnej dało możliwość stałego eksponowania zgromadzonych zbiorów.

Izba regionalna  jest miejscem, w którym poruszane są tematy wielkiej  i małej historii. Działania regionalne mają istotne znaczenie wychowawcze. Rozwijają wiedzę o własnym regionie, jego historii, kultury. Pogłębiają więzi emocjonalne z „małą ojczyzną”, uczą poczucia tożsamości regionalnej, a poprzez nią – narodowej, pogłębiają wiadomości dotyczące dziedzictwa narodowego. W ramach Edukacji Regionalnej młodzież naszej szkoły wydała książkę pt. „Kapliczki przydrożne ziemi prudnickiej”, której promocja miała miejsce w Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz przygotowała  film na konkurs wojewódzki „Mój region – moja mała ojczyzna”, pt. „Prudnik miastem tkaczy, czyli historia i znaczenie włókiennictwa w rozwoju Prudnika”. Film został nagrodzony przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Organizowane w izbie regionalnej spotkania uczniów z miłośnikami regionu, miały na celu nie tylko pokazanie młodzieży zgromadzonych eksponatów oraz pracy uczniów naszej szkoły głównie ze Szkolnego Zespołu Regionalnego, ale także spełnienie celów wychowawczych. Dotychczasowe spotkania z osobami, które mają szczególne znaczenie dla popularyzowania wiedzy o historii i tradycjach regionu miały wielkie znaczenie dla wzbogacenia nie tylko wiedzy, ale też bliskości relacji z małą ojczyzną. Wśród tych osób byli m.in.: Eryk Murlowski z Chrzelic (nieżyjący już badacz historii, inicjator poszukiwań genealogicznych), Henryka Młynarska z Głogówka (autorka książek z legendami naszego regionu), Anna Myszyńska z Białej (śląska autorka tekstów gwarowych opisujących obyczaje wsi ziemi prudnickiej), Franciszek Dendewicz z Szybowic (historyk specjalizujący się w poznawaniu i przybliżaniu lokalnych dziejów), ks. Manfred Słaboń z Łącznika (badacz gwary śląskiej, lokalnej etnografii), Marcin Husak z Prudnika (historyk z Muzeum Ziemi Prudnickiej i przewodnik turystyczny), Josef Šmoldas ze Zlátych Hor (czeski pasjonat lokalnej przygranicznej kultury) i wielu innych.

Planowane jest rozszerzenie działalności Szkolnej Izby Regionalnej, m.in. poprzez powiększenie jej powierzchni. Utworzenie kolejnego pomieszczenia spowoduje, że izba regionalna  dzięki uczniom, nauczycielom oraz przyjaciołom szkoły, będzie miała szansę rozwijać się nadal. Stała siedziba izby daje możliwość na rozwinięcie skrzydeł, zwłaszcza dla młodzieży silnie zakorzenionej w Ziemi Prudnickiej, terytorialnie związanej z tradycjami Śląska Opolskiego.

Wszystkich zainteresowanych rozwojem Izby Regionalnej działającej przy naszym centrum zachęcamy do przekazania zbędnych przedmiotów, mebli, obrazów, sprzętów codziennego użytku, nie zawsze komponujących się w nowoczesnych pomieszczeniach do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Ubogacą one z pewnością naszą Szkolną Izbę Regionalną i zostaną podpisane nazwiskiem darczyńcy. Małe odruchy serca czynią wielkie rzeczy.

Małgorzata Weigt

2015-06-05

Publikacja: Piątek, 5 Czerwca 2015r. Godzina: 09:18. Wejść: 1286.