CKZIU W PRUDNIKU WYSOKO OCENIONE PRZEZ WIZYTATORÓW KURATORIUM OŚWIATY W OPOLU

W dn. od 23 do 29 kwietnia 2015r. w CKZiU w Prudniku odbywała się ewaluacja zewnętrzna Technikum nr 1, polegająca na zbieraniu i analizowaniu informacji na temat funkcjonowania szkoły we wszystkich obszarach wyznaczonych przez państwo. Badaniem objęto 116 uczniów, 71 rodziców i 52 nauczycieli.

Przeprowadzono indywidualny wywiad z dyrektorem szkoły oraz grupowy z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerów szkoły, grupowy z pracownikami niepedagogicznymi, a także obserwacje lekcji, szkoły. Dokonano ponadto analizy danych zastanych.

Na podstawie zebranych danych został sporządzony raport, który obejmuje podstawowe obszary działania szkoły w obrębie wszystkich 12 wymagań: 1. Szkoła lub placówka realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój uczniów. 2. Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się. 3. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. 4. Uczniowie są aktywni. 5. Respektowane są normy społeczne. 6. Szkoła lub placówka wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji. 7. Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych. 8. Promowana jest wartość edukacji. 9. Rodzice są partnerami szkoły lub placówki. 10. Wykorzystywane są zasoby szkoły lub placówki oraz środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju. 11. Szkoła lub placówka, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych. 12. Zarządzanie szkołą lub placówką służy jej rozwojowi.

Przedstawiony raport  bardzo wysoko ocenia funkcjonowanie szkoły w obrębie 11 spośród wyżej wymienionych wymagań- a mianowicie na ocenę „B” ( Możliwe oceny to E, D, C, B, A). Ostatnie zaś, dwunaste wymaganie - „Zarządzanie szkołą lub placówką służy jej rozwojowi” oceniono na, rzadko uzyskiwaną w ewaluacjach całościowych, ocenę „A”.

Pomyślny rezultat ewaluacji potwierdzają wyniki egzaminów zewnętrznych i EWD (czyli metoda będąca zestawem technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania i porównać  z innymi szkołami).

W związku z tak wysoką oceną funkcjonowania szkoły, dyrektor CKZiU- Wiesław Kopterski pragnie podziękować partnerom za aktywną współpracę, rodzicom za włączanie się w działalność na rzecz szkoły, a także nauczycielom i uczniom.

2015-06-22

Publikacja: Poniedziałek, 22 Czerwca 2015r. Godzina: 12:33. Wejść: 2389.