Ekspert i Lider PaT Prudnik

W dniach 05-07 października 2015 roku w Tarnowie odbyło się szkolenie eksperckie PaT/E w ramach projektu ? Profilaktyka a Ty? prowadzonego przez Komendę Główną Policji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pedagog szkolny Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku Pani Marzanna Zawadzka- Ciępka brała udział w tym szkoleniu i została certyfikowanym Ekspertem programu PaT. W lokalnej społeczności, będzie głównym specjalistą miasta/powiatu w prezentowaniu programu PaT na forach samorządowych i pedagogicznych w celu inspirowania dyrektorów szkół do tworzenia PaTPORTÓW. Mianowanie wręczyła jej Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach Minister Urszula Augustyn oraz generał Władysław Padło - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji. W związku z tym powstała Grupa PaT Powiatu Prudnickiego, w której skład wchodzą cztery PATPORTY z: ZSR, ZSO nr1, PG nr1 i ZS w Głogówku.

Następstwem tej nominacji jest powołanie młodzieżowego lidera PaT.

W dniach 17-18 października 2015 roku w Hali BKS "Chemik" w Bydgoszczy odbył się Pierwszy Ogólnopolski ZLOT PaTPORÓW, połączony ze szkoleniem Ogólnopolskiego Zespołu Liderów PaT. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział prawie 50 PaTPORTÓW z kapitanami, opiekunami, pedagogami, dyrektorami, samorządowcami i policjantami z całego kraju. W zlocie wzięło udział blisko tysiąc PaTowiczów! Nasze miasto reprezentował Szymon Adamów wolontariusz i uczeń klasy pierwszej mundurowej II LO Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku.

Po ostatnich wydarzeniach w kraju związanych z sięganiem przez młodzież środków psychoaktywnych tzw. "dopalaczy" szczególnie istotne jest wzmacnianie w procesie wychowawczym profilaktyki rówieśniczej. Program PaT Komendy Głównej Policji proponuje działania profilaktyczno-edukacyjne adresowane do młodzieży szkolnej. ZLOT PaTPORTÓW dokładnie wpisuje się w tę koncepcję i w kampanię MSW "Dopalacze kradną życie”.

Uroczysta Gala rozpoczęła się o godzinie 18:00 minutą ciszy. Uczestnicy uczcili śmierć tragicznie zmarłych studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Z tego powodu również został odwołany drugi dzień ZLOTU. W otwarciu pierwszego ogólnopolskiego ZLOTU PaTPORTÓW wzięli udział honorowi goście:

• Teresa Piotrowska - Minister Spraw Wewnętrznych

• Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka

• gen. insp. Krzysztof Gajewski - Komendant Główny Policji

• Jolanta Metkowska - Kujawsko - Pomorski Kurator Oświaty

• nadinsp. Krzysztof Zgłobicki - Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy

• Elżbieta Rusiniak - koordynator programu "Razem bezpieczniej" w MSW

Minister Piotrowska osobiście wręczyła nominacje powołanym PaTPORTOM oraz pogratulowała ich kapitanom i opiekunom.

Na scenie wystąpiły różne grupy teatralne czy choreograficzne. Warsztaty zumby poprowadziła Sylwia Socha, a hip-hopu Branko Bielopotocky ze Słowacji. Na scenie teatralnej ZLOTU wystawiony został spektakl edukacyjno-profilaktyczny "Śliczna", zaprezentowany przez grupę teatralną ZAKRĘT z Kruszwicy.

Równolegle ze ZLOTEM szkolenie dla liderów i kapitanów PaTPORTÓW poprowadził insp. Grzegorz Jach. Podczas szkolenia oficjalną nominacje liderską otrzymał m.in Szymon Adamów, który został LIDEREM Grupy PaT Powiatu Prudnik. Pełna lista nominacji liderskich podczas ZLOTU przedstawia się następujaco:

• Szymon Adamów - lider grupy PaT Prudnik

• Andżelika Bartkowiak - lider grupy PaT Turek

• Anna Kancelarczyk - lider grupy PaT Waszrszawa - Ursus

• Katarzyna Wilczek - lider grupy PaT Garwolin

Spotkanie okazało się bardzo owocne, liderzy nawiązali współpracę, która z pewnością przyniesie kreatywne działania w naszym regionie.

Autor: Szymon Adamów

2015-10-23

Publikacja: Piątek, 23 Października 2015r. Godzina: 12:14. Wejść: 1314.