XII Regionalny Tydzień Kulturalny

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku przeprowadzony został kolejny XII Regionalny Tydzień Kulturalny.

Jego głównym punktem w tym roku był Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej, o którym pisaliśmy już wcześniej. Warto też wspomnieć o kilku innych punktach programu.
    15 marca w bibliotece CKZiU odbył się konkurs plastyczny „Herby Śląska i ziemi prudnickiej”. Konkurs poprzedził wykład nauczyciela naszej szkoły, Alfreda Wieszołka, na temat herbów śląskich. Prelekcja dotyczyła podstawowych zasad związanych z heraldyką, a także z tradycjami znaków miejskich. Po teoretycznym wprowadzeniu uczniowie przystąpili do pracy twórczej. Powstawały rysunki inspirowane herbami miast: Prudnika, Białej, Korfantowa, Głuchołaz, a także Opola, Katowic, czy Wrocławia. Spośród uczestników, czterech zostanie nagrodzonych, ale nie ubiegając faktów, wręczenie nagród, wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się dopiero po świętach.
    Kolejnym elementem Regionalnego Tygodnia Kulturalnego była wizyta w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Uczniowie z Centrum Kształcenia zwiedzili wystawy prac Jana Koloczka z Nysy oraz Jarosława Michała Chyca z Ozimka. Otwarte w tym roku ekspozycje: „Rzeźba – Czas – Koloczek” oraz „Uskrzydleni” prezentują twórczość rzeźbiarzy, ale są to propozycje bardzo różnorodne, odmienne. Rzeźby w drewnie Jana Koloczka sprawiają czasem wrażenie cięższych od wykonanych w metalu ażurowych rzeźb Jarosława Chyca. Inny materiał, inna wrażliwość, inne tematy, dużo pozytywnych wrażeń.
    Bardzo ważną częścią Regionalnego Tygodnia Kulturalnego było spotkanie 18 marca w szkolnej bibliotece ze Zbigniewem Cwynarem, od kilku lat pracownikiem Muzeum Ziemi Prudnickiej, ale przez dużo ponad trzy dekady projektantem w ZPB „Frotex” w Prudniku. Zbigniew Cwynar to doświadczony twórca, artysta który opracował setki użytkowanych wzorów, przygotował również wiele ekspozycji w Polsce, ale także za granicą, m.in. na największych targach tekstylnych we Frankfurcie nad Menem, w Londynie, Menchesterze i innych. Ekspozycje na takich renomowanych targach, których prudniczanin przygotował kilkadziesiąt, to rozbudowane formy przestrzenne, same w sobie stanowiące wartość artystyczną. Zajmował się także Zbigniew Cwynar projektowaniem znaków firmowych na potrzeby klientów, którzy zamawiali je na wyrobach „Froteksu”, na ręcznikach, szlafrokach, pościelach.

NOWY KIERUNEK

Stąd też związek zajęć z prelekcją i działaniami plastycznymi dotyczącymi herbów śląskich z tym tematem. Różnorodne podejście do projektowania znaków miast i firm. Wiąże się to z zamiarem otwarcia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku nowego kierunku kształcenia. Chodzi o specjalność Technik Reklamy, rzecz bardzo aktualną i przyszłościową. Możliwe, że w tym roku uda się rozpocząć działalność, w każdym razie chętni mogą się zgłaszać.

Tymczasem Zbigniew Cwynar przedstawił multimedialną prezentację, na której pokazał przykładowe wzory „Froteksu” w różnych asortymentach: najbardziej znane ręczniki frotte (plażowe i łazienkowe), pościel, hafty i aplikacje, koce, obrusy, ręczniki reklamowe i okazjonalne, ręczniki hotelowe, torby i plecaki, narzuty, szlafroki. Zademonstrował również przyniesione archiwalne wzory z czasów fabryki Samuela Fränkla. Bardzo dużo wrażeń i inspiracji po tym spotkaniu.

2016-03-30

Publikacja: Środa, 30 Marca 2016r. Godzina: 09:02. Wejść: 1219.