Podróż w głąb ziemi

W środę, 20 kwietnia 2016r., grupa uczniów z klasy IV, V, VI i Iz wraz z opiekunami: panią Joanną Babilec ? Gingler i panią Katarzyną Englot odwiedziła kopalnię Guido w Zabrzu. Kopalnia Guido to jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać prawdziwą klatką szybową i przekonać się, jak wygląda praca górników pod ziemią.

Tak wyjątkowego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie. Aby przekonać się, jak wygląda współczesne i historyczne górnictwo, musieliśmy założyć kask, pobrać lampę i wraz z przewodnikiem ruszyliśmy na spotkanie podziemnej przygody. Sygnalista wyciągowy wybił odpowiedni sygnał i górniczą szolą zjechaliśmy  w głąb kopalni, na poziom 320. Czuliśmy wielki strach, przerażenie, gdyż w środku panował mrok, często zatykały nam się uszy. Było to niesamowite przeżycie. Podczas wędrówki podziemnymi chodnikami mogliśmy wejść do miejsc, w których był wydobywany węgiel. W niektórych miejscach na szlaku było dość ciasno i nisko, chodniki momentami tonęły w ciemnościach i wypełniał je hałas maszyn górniczych oraz wentylator szybowy, przez który dostarczany był tlen w najgłębsze zakątki kopalni. Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel. Jedną z najciekawszych atrakcji na poziomie 320 był przejazd elektryczną kolejką podwieszaną – jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie. Kolejną ciekawostką jaką mogliśmy zobaczyć, był pokaz pracy kombajnów górniczych: kombajn chodnikowy AM 50 oraz kombajn ścianowy z obudową zmechanizowaną. Widząc tak wielkogabarytowe maszyny górnicze byliśmy pod wrażeniem, ciągle rósł poziom adrenaliny. Na poziomie 320 czekała na nas niespodzianka – była to podziemna Strefa K8 – najgłębiej położony pub w Europie. Mogliśmy tam odpocząć, porozmawiać, zjeść oraz zakupić górnicze pamiątki. Zmęczeni i pełni wrażeń, emocji udaliśmy się na dworzec PKP. Zajęliśmy wygodne miejsca w pociągu i zajadaliśmy się pysznymi gołąbkami. Opowiadaliśmy swoje wrażenia. Przeżyliśmy wspaniałą podróż w głąb ziemi, pełną zaskakujących atrakcji. Była to niezapomniana przygoda!

Tekst: Katarzyna Englot

Foto: Joanna Babilec – Gingler

Publikacja: Czwartek, 5 Maja 2016r. Godzina: 08:54. Wejść: 1116.