WIZYTA DELEGACJI Z NADWÓRNEJ

W dniach od 17 do 20 czerwca 2016r. gościliśmy delegację z Rejonu Nadórniańskiego, który od 2011 r. jest Partnerem Powiatu Prudnickiego. Na zaproszenie Starosty Prudnickiego przybyła do nas 26-osobowa delegacja, z czego 16 osób stanowiła młodzież szkolna ze Sportowo-Wojskowego Liceum w Nadwórnej. Pozostałą część stanowiła delegacja pracowników administracyjnych z Szefem Administracji Okręgowej ? Aleksandrem Kenizem oraz Przewodniczącym Rady Rejonowej ? Ivanem Hurmakiem na czele.

W dniu 17 czerwca 5-osobowa oficjalna delegacja uczestniczyła w uroczystej sesji Rady Powiatu, podczas której zostało odnowione porozumienie o współpracy z 2011r., które parafowali przedstawiciele ówczesnych władz rejonowych – Wasyl Popowycz oraz Igor Prysklyneć. Porozumienie przewiduje dalszą współpracę w zakresie edukacji, gospodarki, służby zdrowia, pomocy społecznej, bezpieczeństwa publicznego, kultury, sportu, turystyki i administracji.

W godzinach popołudniowych młodzież szkolna uczestniczyła w grze ulicznej dla wolontariuszy przygotowanej w ramach odbywającego się w dniach od 17 do 19 czerwca w Prudniku Finału XXII ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, przez Agencję Artystyczno-Eventową Pięciu Żywiołów, połączonej ze zwiedzaniem Muzeum Ziemi Prudnickiej. Delegacja wzięła udział w koncercie raperów: Macieja Kroczaka i Michała Buczka („ZBUKU”) oraz warsztatach tanecznych z zakresu hip-hopu oraz zumby, prowadzonych przez Słowaka Branko Bielopotockiego w Klubie LOFT. Finałem koncertu był „Fireshow”, czyli pokaz tańca z ogniem Agencji Artystyczno – Eventovej Pięciu  Żywiołów.

W sobotę nasi goście zwiedzali pogranicze polsko-czeskie. Dwie najbardziej popularne grupy jaskiń podziemnych w Jesenikach, czyli Jaskinie na Pomezi oraz Jaskinię na Špičáku. Następnie odwiedzili Ramzovą, gdzie wyciągiem krzesełkowym wjechali na popularnego „Šeráka”. Wieczorem delegacja z Ukrainy w komplecie uczestniczyła w uroczystej Gali XXII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której zostali nagrodzeni najlepsi wolontariusze w Polsce.

W niedzielę uroczystą Mszą Świętą w Klasztorze Franciszkanów w Prudnickim Lesie oficjalnie zakończono Finału XXII ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. We wspomnianej mszy uczestniczyli również nasi goście zza wschodniej granicy, którzy w tym dniu zwiedzili ponadto Zamek w Mosznej wraz z parkiem przypałacowym oraz tzw. „Farską Stodołę” w Biedrzychowicach. Wieczorem Pan Bernard Burek – nauczyciel Zespołu Szkół w Głogówku przygotował ognisko, które było doskonałą okazją do bliższego poznania naszych gości.

W ostatnim dniu pobytu naszych gości w Prudniku doszło w budynku II Liceum im. Stefanii Sempołowskiej do podpisania porozumienia o partnerstwie pomiędzy Sportowo-Wojskowym Liceum w Nadwórnej oraz Zespołem Szkół Rolniczych w Prudniku. Porozumienie to zostało parafowane przez dyrektorów obu placówek – pułkownika Mikołaja Martyniuka oraz Sławomira Hajdeckiego. Po zakończeniu części oficjalnej młodzież ucząca się w Sportowo-Wojskowym Liceum w Nadwórnej zaprezentowała efektowny pokaz musztry oraz wzięła udział w zawodach strzeleckich. W planach było również rozegranie turnieju piłkarskiego z udziałem młodzieży z Polski oraz Ukrainy. Plany te pokrzyżowała jednak pogoda, która co prawda dopisywała przez cały pobyt gości z Ukrainy, ale nie wytrzymała do samego końca ich wizyty w Prudniku. Warto dodać, że przez cały okres pobytu delegacji z Nadwórnej w Prudniku naszymi gośćmi opiekowała się niezawodna Wanda Jakimko, która nieustannie dba o rozwój współpracy polsko-ukraińskiej w naszym powiecie, za co należą jej się szczere podziękowania.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć upamiętniających wizytę naszych gości z Ukrainy w Prudniku.

2016-07-01

Publikacja: Piątek, 1 Lipca 2016r. Godzina: 10:10. Wejść: 2139.