Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności
Aktualności
W mieście jednego teatru i jednego kina...
Muzeum Regionalne w Głogówku serdecznie zaprasza na wystawę W mieście jednego teatru i jednego kina...
"W mieście jednego teatru i jednego kina..." to wystawa retrospektywna, ukazująca opolskie środowisko plastyczne po 1945 roku. Kuratorem wystawy jest dr Joanna Filipczyk, która wybrała prawie 70 prac różnych artystów, reprezentatywnych dla rozwoju kierunków artystycznych drugiej połowy XX wieku. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. To pierwsza taka wystawa w naszym mieście.
Wernisaż wystawy odbędzie się 9. września w Muzeum Regionalnym w Głogówku o godzinie 18.00.
Wystawę będzie można oglądać do 24. października.
Wystawa ma za zadanie pokazanie obrazu środowiska artystów plastyków, które powstało na Śląsku Opolskim po drugiej wojnie światowej. Od połowy lat 50. XX w. w Opolu działał oddział, a następnie okręg Związku Polskich Artystów Plastyków, twórczość jego członków regularnie prezentowano na ekspozycjach, plastycy byli też widoczni poza pracowniami i salami wystawowymi, wykonując dekoracje czy projektując wnętrza, a nawet szyldy i wystawy sklepowe.
W Muzeum Regionalnym w Głogówku zaprezentowano twórczości artystów przede wszystkim najstarszego pokolenia (w części już nieżyjących), w niepełnym zakresie pokazani są tu też artyści kolejnej generacji, już urodzeni na Opolszczyźnie, a stanowiący dziś średnie pokolenie opolskich twórców. W salach I piętra wyeksponowano grafiki i rzeźby, na poddaszu zobaczyć można prace malarzy – najliczniejszej grupy pośród plastyków opolskich. W malarstwie wyróżnić można kilka wiodących tendencji: koloryzm w różnych odmianach, figurację reprezentowaną przede wszystkim przez obary Krzysztofa Buckiego i Zenona Henryka Rachfalskiego oraz – stosunkowo nieliczną na Opolszczyźnie – abstrakcję. Zobaczyć można przede wszystkim prace powstałe w latach 50. – 90. XX w. Wyjątek stanowi kilka obrazów Jerzego Beskiego – jednego z pionierów, tworzących w latach 50. opolskie środowisko – który z młodzieńczym rozmachem już w XXI wieku zwrócił się ku abstrakcji.
Wystawa jest wyborem z kolekcji gromadzonej w Muzeum Śląska Opolskiego liczącej obecnie ok. 400 prac twórców tego środowiska i stale rozwijanej. Widzowie zainteresowani historią opolskich artystów w drugie połowie XX wieku więcej informacji znaleźć mogą w publikacji „Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1981” dostępnej on-line na stronie www.muzeum.opole.pl.
Tekst: dr Joanna Filipczyk
Publikacja: Piątek, 9 Września 2016r. Godzina: 08:52. Wejść: 1059.