WSPÓŁPRACA NA PŁASZCZYŹNIE NAUKI

Organizator Nyskiego Festiwalu Nauki ? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, zwróciła się do szkół ponadgimnazjalnych z propozycją wypracowania wspólnych działań na niwie krzewienia nauki. Efektem tego był aktywny udział uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku w festiwalu nauki w dniu 29 września br. Szkoła bardzo żywo zareagowała na apel uczelni i wystawiła swoją reprezentację ? klasy 2a i 3c.

Nyski Festiwal Nauki jest przedsięwzięciem o charakterze popularno-naukowym. Jest to impreza cykliczna, organizowana we wrześniu każdego roku w czasie ogłoszonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ogólnopolskiego Dnia Nauki. Skierowana do ludzi młodych - licealistów, którzy w niedługim czasie staną przed wyborem dotyczącym kierunku dalszego kształcenia. Uczestnictwo w niej ma na celu zachęcenie ich do kontynuowania nauki na poziomie szkół wyższych. Do organizacji festiwalu włączone są wszystkie instytuty działające w PWSZ w Nysie. W oparciu o przygotowany program zorganizowane zostały wykłady, projekcje multimedialne, pokazy badań laboratoryjnych i ćwiczenia. Po teoretycznym wprowadzeniu i prezentacjach praktycznych uczniowie sami mogli spróbować swoich sił i umiejętności przy wykonywaniu doświadczeń i ćwiczeń.

Niektóre wykłady były prowadzone w języku angielskim. Pierwszy „Learning English through dictionaries and corpora” dotyczył nauki języka angielskiego przy pomocy słowników oraz zbioru dzieł tekstów poszczególnych autorów. Drugi, zatytułowany „Tłumaczenie poświadczone i przysięgłe w Unii Europejskiej” wyjaśniał, jak ważne w nauce języka angielskiego są różnego rodzaju wyrażenia potoczne oraz idiomatyczne. Uczniowie wzięli również udział w pokazie symulacji pracy linii produkcyjnej na przykładzie programu Factory Suite, warsztatach pt. „Czy alokacja zasobów pieniężnych ma znaczenie” oraz teście wiedzy o Unii Europejskiej. Ten ostatni okazał się bardzo pomyślny dla naszego ucznia Artura Simona z klasy 3c, który w nagrodę za zajęcie I miejsca pojedzie do Brukseli. Wyjazd w całości zostanie sfinansowany przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg.

Zadaniem nyskiego festiwalu była szeroko rozumiana promocja nauki, jej osiągnięć, wskazywanie przydatności i korzyści, jakie płyną z owoców nauki w życiu codziennym. Jednocześnie kładziono nacisk na budowanie postaw wśród młodych ludzi, służących wyzwoleniu chęci do poznawania, czyli do nauki. Festiwal to całoroczna współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi oraz ze środowiskiem miasta, w tym także z przedsiębiorcami. Dni, podczas których odbywa się festiwal, są podsumowaniem tej stałej współpracy.

Było to naukowe przedsięwzięcie, podczas którego różnorodne grupy zainteresowanych i środowiska, poznają się wzajemnie i integrują. Wypracowany w ten sposób klimat zbliżył zainteresowane strony i jest gwarancją dalszej współpracy na płaszczyźnie nauki, jej tworzenia i skutecznego stosowania. Festiwal to młodzież szkół – w tym I LO w Prudniku, która zachęcona i przekonana do konieczności uczenia się i poznawania, zdobywa odpowiednie wykształcenie i w przyszłości dobrą pracę.

Tomasz Wójtowicz

2016-10-05

Publikacja: Środa, 5 Października 2016r. Godzina: 08:21. Wejść: 1596.