Facebook

Przejdź do treści Herb Powiatu
 Baner Dzienniki Urzędowe Baner Biuro Rzeczy Znalezionych Baner Wzory formularzy i wniosków Baner Strona 1 LO Baner Strona CKZIU Baner Strona ZSR Baner Strona ZS Głogówek Baner Strona SOSW Prudnik Baner Strona SOSW Głogówek Baner Strona Poradnia Prudnik Baner Strona Fundusze Europejskie

Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności

Aktualności

RÓŻE POGRANICZA ROZDANE

W ubiegły poniedziałek ? 26 września 2016r. ? w Hotelu OAZA w Prudniku odbyła się uroczysta Gala Róży Pogranicza. Róża Pogranicza to prestiżowa nagroda, którą od kilku lat przyznaje Powiat Prudnicki dla najwybitniejszych osobistości oraz podmiotów na pograniczu polsko-czeskim.

Współgospodarzem Gali – obok Starosty Radosława Roszkowskiego – był Pan Andrzej Dereń, który zdecydował się przy okazji Gali wręczyć nagrody dla najpopularniejszych sportowców Ziemi Prudnickiej, wybranych w plebiscycie organizowanym przez Tygodnik Prudnicki, jak również wręczyć nagrodę Panu Bronisławowi Fischerowi, który został wybrany „Człowiekiem Roku 2015”. Imprezę poprowadził doskonale znany w lokalnym środowisku sprawozdawca „Radia Opole” – Jan Poniatyszyn. Kto wybrał się na Galę z pewnością nie wyszedł z niej zawiedziony. Odpowiednią oprawę muzyczną zapewniła Paulina Lulek, która wystąpiła wraz z siostrą Karoliną Wesołowską. Nagrody laureatom poszczególnych nagród wręczał Starosta Radosław Roszkowski przy asyście Miss Opolszczyzny – Pani Natalii Szałagan. Jakby tego było mało, osoby obecne na spotkaniu mogły bezpłatnie nabyć najnowszą publikację wydaną przez Powiat Prudnicki pt. „Królestwo Pradziada”, której autorem jest Pan Grzegorz Weigt – redaktor „Tygodnika Prudnickiego”.
    Jako pierwszy głos zabrał Starosta – Radosław Roszkowski. Po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu znamienitych gości rozpoczęto ceremonię wręczania Róż Pogranicza, które w tym roku Kapituła Róży zdecydował się wręczyć następującym laureatom:
1)    W  uznaniu za rozwój przedsiębiorczości na pograniczu
Firma ,,Kris Mebel”, której siedziba mieści się w Prudniku przy ulicy Żołnierskiej, początkowo zajmowała się jedynie handlem akcesoriami meblowymi. Dziś znana jest w całej Europie przede wszystkim dzięki pionierskiemu produktowi o nazwie Glass Protection 4.1 (Fotobel), czyli grafice na szkle, która nadaje pomieszczeniu blask i zmienia je nie do poznania. Produkty Fotobel  mają szerokie zastosowanie, można nimi pokryć każdą powierzchnię, włącznie z podłogą. Klient ma do wyboru ponad 50 milionów grafik znajdujących się w internetowych bankach zdjęć. Ponadto firma oferuje także Fotobel light system, w którym zastosowano grafikę świecącą w nocy. Firma współpracuje z około 3 tysiącami zakładów stolarskich, a w gronie jego partnerów są czołowe polskie przedsiębiorstwa z branży meblowej. Z usług firmy korzystają także zagraniczne podmioty, m. in. BoConcept – duński producent luksusowych mebli znanych na całym świecie. Odbiorcami firmy są Czesi, Słowacy, Niemcy, Francuzi, Włosi, Brytyjczycy oraz Hiszpanie. Obecnie ,,Kris Mebel” promuje swoją markę także w krajach skandynawskich. W zakładzie pracuje ponad 20 osób, a firma stale się rozwija, co wpływa na wzrost zatrudnienia.

Firma Transport Towarowy Waldemar Kurspiot (TTWK) powstała i działa nieprzerwanie od 1992 roku. Od samego początku specjalizuje się w transporcie ponadnormatywnym towarów w ruchu międzynarodowym i krajowym. Do dyspozycji klientów firma oddaje nowoczesny tabor samochodowy spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa i ekologii. Flota  liczy ponad 60 pojazdów oraz 80 specjalistycznych naczep. Firma oferuje zespół kompleksowych usług logistycznych typu "door to door", związanych z obsługą przejazdów ponadnormatywnych, począwszy od uzyskania stosownych zezwoleń na przejazd, obsługę pojazdów pilotujących, organizacje demontażu znaków i eskorty policji jeśli jest wymagana. Firma posiada zezwolenia jednorazowe oraz zezwolenia stałe na terytorium RP i innych Państw UE. Profesjonalne zabezpieczenie pojazdów oraz drogi podczas przejazdu. Jako jedna z niewielu firm  specjalizuje się w transporcie specjalistycznych maszyn rolniczych z krajów EU.
Od 2011 roku nieprzerwanie uczestniczymy w programie Rzetelna Firma.
2) W uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury na pograniczu.
Pani Daniela Długosz-Penca, która jako doktor nauk humanistycznych, wykładowczyni literatury dziecięcej, wiedzy o sztuce i logopedii, nauczyciel języka polskiego, kierownik internatu, autorka licznych publikacji, felietonów oraz wierszy, swoją twórczością i działalnością nadal inspiruje ludzi różnych pokoleń do pielęgnowania swoich talentów oraz wyrażania w nich postawy patriotycznej na każdym szczeblu. W swoich dziełach wyraża swoje refleksje na tematy bliskie ludziom. Jej związek z kulturą lokalną rozpoczął się w 1977 roku, kiedy to zadebiutowała na łamach „Głosu Włókniarza” oraz objęła opiekę nad Klubem ludzi piszących w Prudniku, którą sprawowała przez 30 lat. W kolejnych latach swojej twórczości jej publikacje pojawiły się w Tygodniku Prudnickim, miesięczniku Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku „Najprościej”, miesięczniku parafii pw. Św. Michała Archanioła w Prudniku „Wspólnota Wspólnot”, tygodniku „Wspólnota” oraz rocznikach „Ziemia Prudnickiej”. Wydanych zostało również wiele wspaniałych zbiorów poetyckich, m.in. „Witraże”, „Od słowa do pieśni”, „Drzewo dobrej nadziei”, „Ważne staje się wszystko”. Pani Daniela dotychczas nagrodzona została m.in.  Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Zasługi dla ZHP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZNP, Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznakami: Zasłużony Działacz Kultury Polskiej, Zasłużony dla Ruchu Regionalnego i innymi. Ten krótki zarys życiorysu Pani Danieli wyraża jej sumienne podążanie za swoim mottem życiowym, które brzmi: „Dopóki sił starczy aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i artystycznym”. Jej obywatelska postawa powinna być inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Pan Ryszard Kasza - urodził się 18 września 1952 roku w Prudniku. Po zdobyciu zawodu kinooperatora pracował w obu prudnickich kinach „Promień” i „Wyzwolenie”.  Już od 15 roku życia jego hobby stała się fotografia, którą zamienił później na zawód wykonywany. Przez kilka lat prowadził wspólnie z Walentym Steciem Zakład Fotograficzny. Nawiązał współpracę z „Głosem Włókniarza”. Zdobył też pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym pt. „Wolna sobota w Prudniku”. Jako pracujący już we Froteksie fotoreporter „Głosu Włókniarza” przez wiele lat wykonał tysiące zdjęć uwieczniających zakład, ale przede wszystkim miasto i lokalne wydarzenia. Wszystkie negatywy przekazał Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jako instruktor Zakładowego Domu Kultury przy ZPB „Frotex” prowadził również kółko fotograficzne, ucząc młodzież szkolną techniki fotograficznej. Autor i współautor wielu wystaw fotograficznych organizowanych przez Zakładowe Koło Kultury przy ZPB "Frotex", był także jego ostatnim prezesem. Prowadził lokalny program w Zakładowym Studio Radiowym we Froteksie. Zawodnik i członek Zarządu Klubu Sportowego „Obuwnik” Prudnik. Działacz związkowy w 1980 roku, przewodniczący Komisji Rewizyjnej NSZZ „Solidarność”, a w 1989 w wyborach powszechnych wybrany na funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność przy ZPB „Frotex”, był także wiceprzewodniczącym MKZ Ziemi Prudnickiej i członkiem Zarządu Regionu w Opolu.
W pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych wybrany na Radnego Rady Miejskiej w Prudniku, a później na stanowisko wiceburmistrza. W 1998 roku był inicjatorem rejestracji i organizacji lokalnego programu telewizyjnego w Telewizji Kablowej Prudnik. Przez kolejne 18 lat pracował jako dziennikarz, operator kamery, montażysta i dźwiękowiec, produkując ponad 1000 godzin programu, dokumentującego lokalne wydarzenia. Jako operator kamery współpracował z Telewizją Polską przy produkcji filmu Rafała Wieczyńskiego pt. „Skrawek nieba”, z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Jest twórcą filmu dokumentalnego, upamiętniającego Rok Prymasowski w Prudniku pt. „Światło wyszło z Prudnika”, uhonorowanego nagrodą przez burmistrza miasta, a także kilkudziesięciu dokumentalnych filmów historycznych i promocyjnych. Jest również autorem książki pt. „Historia Klubu Sportowego Obuwnik”. Od października 2015 roku pracuje w Prudnickim Ośrodku Kultury jako realizator programu pt. Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny. W marcu 2016 roku założył, cieszący się dużym powodzeniem portal internetowy pt. „Prudnik – historia fotografią pisana”. Pisze tam o historii regionu i publikuje setki archiwalnych zdjęć, a także zamieszcza wyprodukowane przez siebie filmy dotyczące historii powiatu prudnickiego. Od 1970 roku jest również krótkofalowcem. W wolnych chwilach prowadzi łączność z całym światem.

3) w uznaniu za aktywną działalność społeczną na pograniczu
Pani Marzanna Zawadzka-Ciępka - urodziła się 10 grudnia 1961 r. w Niemodlinie. Od 1985 roku związana jest z Prudnikiem. Jest nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku. Od 21 lat pełni funkcję pedagoga szkolnego i nauczyciela wybranych zagadnień z pedagogiki i psychologii. Jest autorką wielu autorskich programów i publikacji m.in.: autorskiego programu „Wybrane zagadnienia z pedagogiki i psychologii dla klasy artystyczno - pedagogicznej”, programu Wychowawczego Szkoły ”Dokąd zmierzamy” oraz Programu Profilaktycznego Szkoły „Mogę więcej”. Opracowała i wdrożyła innowację pedagogiczną do programu autorskiego dla klasy pedagogicznej z elementami psychologii oraz innowację pedagogiczną dla klasy pedagogicznej z arteterapią. Prowadzi działalność charytatywną w szkole i środowisku w zakresie zbiórki darów i wspomaga finansowo dzieci z ubogich rodzin w kraju i za granicą. Jest opiekunem szkolnego klubu wolontariuszy w II LO w Prudniku pod patronatem fundacji „Świat na Tak”, który od 2005 r. nosi nazwę „Klub Ośmiu”, a w 2014 r. został przemianowany na „Powiatowy Klub Ośmiu”. Klub realizuje program „Mój czas dla Ciebie” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Prudniku, Uniwersytecie III Wieku w Prudniku, Uniwersytecie Złotego Wieku- „Pokolenia” w Prudniku. Pomaga dzieciom z trudnościami wychowawczymi i w nauce oraz niepełnosprawnym. Jest członkiem Ogólnopolskiej Kapituły „Klubu Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu, działającej przy Fundacji „Świat na Tak” w Warszawie. Pełni zaszczytną funkcję Wojewódzkiego Koordynatora Młodzieżowego Wolontariatu ’’Klubów Ośmiu”. Jest animatorem działalności szkoły w środowisku lokalnym i założycielem prudnickiej grupy PaT. W październiku 2015r., po odbytych szkoleniach nastąpiło mianowanie przez Komendę Główną Policji i MEN laureatki na EKSPERTA projektu „Profilaktyka a Ty”. Pani Marzanna współpracuje  z Komendą Powiatową Policji w Prudniku i Komendą Wojewódzką Policji  w Opolu. Za swoje dokonania otrzymała m.in. Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty, kilkakrotnie Nagrody Starosty Prudnickiego i Dyrektora Szkoły, Wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego za VII i X Opolską Edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”,  Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany  przez Radę Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Warszawie.

4) w uznaniu za aktywną działalność na rzecz współpracy partnerskiej na pograniczu
Pan Jaroslav Balcarek przed 1989 należał do grupy konstruktorów i wynalazców firmy Strojosvit Krnow. Jest on autorem ponad 25 patentów dotyczących maszyn oraz wynalazcą unikatowej ramy rowerowej z włókna szklanego. Po 1989 roku rozpoczął pracę w Urzędzie Miejskim w Krnowie. Następnie został dyrektorem Powiatowej Komory Gospodarczej, gdzie jego praca skupiła się na wsparciu lokalnych przedsiębiorców po obu stronach granicy w kwestiach powstawania i rozwoju firm, walki z bezrobociem, pomocy pracodawcom w odnalezieniu odpowiednich pracowników, zdobywaniu kontaktów, wyszukiwaniu odpowiednich terenów przemysłowych oraz nawiązywaniu i umacnianiu partnerstwa na pograniczu. Działając w Euroregionie Pradziad, Pan Balcarek dokonał wszelkich starań, aby przedstawiać sytuację pracodawców i pracowników po stronie polskiej i czeskiej. Został on również wybrany do Euroregionalnego Komitetu Sterującego, gdzie brał udział w tworzeniu wielu projektów czesko-polskich. Wytrwałe i owocnie łączy interesy obu krajów, za przyczyną czego wiele wspaniałych inicjatyw ujrzało światło dzienne. Jego zaangażowanie skutkowało nieustannym rozwojem pogranicza oraz zacieśnieniem lokalnej współpracy na dalsze lata.

Po ceremonii wręczania Róż Pogranicza przyszła kolej na sportowców, których liczne osiągnięcia zostały przypomniane przez Damiana Wichra, odpowiedzialnego za dział sportowy „Tygodnika Prudnickiego”. Nagrody odebrali: Łukasz Bartoszewski (Najpopularniejszy Sportowiec Ziemi Prudnickiej 2015 Roku, Karate), Oskar Szkolnicki (Sportowiec – Uczeń 2015 Roku, Karate), Jolanta Brudniak (Najpopularniejszy Trener 2015 Roku, Karate) oraz Tomasz Bartoszewski (Najpopularniejszy Wuefista 2015 Roku, SP 2 Głogówek, ojciec Łukasza Bartoszewskiego). Wszyscy wyróżnieni reprezentują barwy Zarzewia Prudnik, które zostało również nagrodzone Certyfikatem Imprezy Roku 2015. Certyfikat ten przyznany za obchody jubileuszu 50-lecia klubu odebrał Wiceprezes Zarzewia – Tadeusz Brudniak. Wyróżnieni prosili o uczczenie minutą ciszy pamięć długoletniego prezesa Zarzewia – Romana Dejki, zmarłego przed kilkoma tygodniami. Wyrazili swą radość z otrzymania tak prestiżowej nagrody oraz z faktu, że na najbliższych letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku KARATE będzie już dyscypliną olimpijską.
Następnie starosta Radosław Roszkowski oraz redaktor naczelny „Tygodnika Prudnickiego” Andrzej Dereń wręczyli doktorowi Bronisławowi Fischerowi statuetkę Wieży Woka dla Człowieka Roku 2015.
Po rozdaniu wszystkich nagród głos oddano Grzegorzowi Weigtowi, który powiedział kilka słów
o motywach i procesie powstania drugiej części Komiksu o Ziemi Prudnickiej pn. „Królestwo Pradziada”, zapraszając do jego lektury.
Na koniec była możliwość otrzymania egzemplarza książki z dedykacją autorską oraz podyskutowania przy poczęstunku przygotowanym przez pracowników Hotelu Oaza. Warto wspomnieć, że obecna na  gali nagrody Miss Opolszczyzny Natalia Szałagan, która przygotowuje się do konkursu Miss Polski otrzymała z rąk Starosty Prudnickiego list gratulacyjny oraz nagrodę rzeczową w postaci złotego pierścionka.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z uroczystości.

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

2016-09-26

 

 

Publikacja: Środa, 12 Października 2016r. Godzina: 09:00. Wejść: 2798.

Wróć do przeglądania aktualności.


  • Ikona: Zimowe utrzymanie dróg
  • Ikona: Monitoring jakości powietrza
  • Ikona: Oferta szkół ponadgimnazjalnych
  • Ikona: Karta seniora
  • Ikona: NPP
  • Ikona: Oś miu wspaniałych
  • Ikona: Rozkład dyżurów aptek
  • Ikona: Rozkłady jazdy
  • Ikona: Fundusz Dróg Samorządowych
  • Ikona: Bliżej rodziny i dziecka
  • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
  • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
  • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
  • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
  • Ikona: Życie pełne blasku
  • Ikona: KMZB
  • Ikona: Fundusze Norweskie
  • Ikona: Fundusze Norweskie
  • Ikona: Termomoderzacja ZS w Głogówku
  • Ikona: Partnerstwo Nyskie
  • Ikona: Aktywny Samorząd
  • Ikona: Informacje o nieruchomościach
  • Ikona: Wydział Komunikacji
  • Ikona ePUAP
  • Ikona: Rzecznik Praw Konsumentów
  • Ikona: zadaj pytanie Staroście
  • Ikona: odznaka honorowa
  • Ikona: Zdrowie Psychiczne
  • Ikona: Ewidencja Gruntów
  • Ikona: Ewidencja Gruntów
  • Ikona: Prace geodezyjne i kartograficzne
  • Ikona: video inwestycji powiatu prudnickiego
  • Ikona: informacje dla głuchoniemych
  • Ikona: wirtualny spacer po powiecie
  • Ikona: wirtualny spacer po starostwie
  • Ikona: strona PCZK Prudnik
  • Ikona: Geoportal
  • Ikona: projekty unijne i projekty ze środków państwa
  • Ikona: mapa organizacji pozarządowych
  • Ikona: interaktywna mapa powiatu
  • Ikona: Firmy powiatu
  • Ikona: Narodowe Siły Zbrojne
  • Ikona: Narodowe Siły Zbrojne
  • Ikona: Regionalny System Ostrzegania
  • Ikona: Portal Zdrowia Opolszczyzny
  • Ikona: Europradziad
  • Ikona: polityka prywatności