MARSZAŁEK BUŁA I PRZEWODNICZĄCY KRAJCZY Z WIZYTĄ W PRUDNIKU

W piątek, 30 września 2016r., w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku, odbyło się spotkanie Radnych Województwa Opolskiego i Zarządu Województwa Opolskiego z Samorządowcami Powiatu Prudnickiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Przewodniczący Sejmiku Województwa – Norbert Krajczy, Wiceprzewodniczący - Bogusław Wierdak, Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła, Wicemarszałek - Stanisław Rakoczy, wieloletni prezydent Opola (a aktualnie radny Sejmiku Województwa) – Ryszard Zembaczyński, radni Sejmiku Województwa – Zbigniew Ziółko, Grzegorz Sawicki, Karina Grelich-Deszczka, Norbert Czaja, Ryszard Kuchczyński, Kazimierz Pyziak, Leszek Antoszczyszyn, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy - Zbigniew Kubalańca, Dyrektor Biura Sejmiku Województwa Opolskiego - Damian Cedro, Dyrektor Gabinetu Marszałka - Arkadiusz Kuglarz, Z-cy dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych – Tomasz Hanzel i Jacek Partyka, Z-ca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu - Dariusz Mazurczak, radni powiatowi, Wójt Gminy Lubrza – Mariusz Kozaczek, posłanka – Katarzyna Czochara oraz radni gmin wchodzących w skład Powiatu Prudnickiego, Dyrektorzy Powiatowych Szkół Ponadgimnazjalnych, a także Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Prudnickiego.
Spotkanie w licealnej auli rozpoczęło się o godzinie 13.00. Wcześniej radni wojewódzcy, na zaproszenie Burmistrza Prudnika – Franciszka Fejdycha, wzięli udział w krótkiej wizytacji strefy gospodarczej po zlikwidowanych zakładach ZPB Frotex S.A. Przy stole prezydialnym miejsca zajęli Starosta – Radosław Roszkowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa – Norbert Krajczy, Marszałek Województwa Opolskiego - Andrzej Buła oraz Burmistrz Prudnika – Franciszek Fejdych. Starosta Roszkowski wraz z Przewodniczącym Krajczym przywitali wszystkich przybyłych gości.
Starosta Roszkowski w krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawił „Potencjał gospodarczy i najważniejsze osiągnięcia Powiatu Prudnickiego” w ostatnich latach, podkreślając, że mimo nie zawsze sprzyjających okoliczności zewnętrznych, Powiat Prudnicki nieustannie podejmuje inicjatywy, mające na celu jego rozwój społeczno-gospodarczy, a które zyskują uznanie w oczach instytucji udzielających na nie dofinansowanie. Po nim głos zabrał Burmistrz Prudnika – Franciszek Fejdych, który omówił „Działania i plany gminy Prudnik zmierzające do aktywizacji strefy gospodarczej obszarów po zlikwidowanych zakładach ZPB Frotex S.A.”, koncentrując się zwłaszcza na działaniach, które przyczyniły się do sprowadzenia do strefy inwestora amerykańskiego HENNIGES AUTOMOTIVE, który kilka tygodni temu rozpoczął produkcję w Prudniku. Następnie głos zabrał Pan Dariusz Mazurczak -
z-ca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, którego prezentacja dotyczyła działań podejmowanych przez OCRG ukierunkowanych na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu prudnickiego. Pan Tomasz Hanzel - z-ca dyrektora Departamentu Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego w swoim krótkim wystąpieniu skoncentrował się na omówieniu warunków zbliżającego się naboru wniosków w ramach poddziałania „Wsparcie uzbrojenia terenów inwestycyjnych” RPO WO 2014 -2020. Ostatnim prelegentem był Pan Zbigniew Kubalańca – dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Tematem jego prezentacji było wspieranie przez Urząd Marszałkowski rozwoju szkolnictwa zawodowego. Pan Dyrektor skoncentrował się w szczególności na tych projektach, których Beneficjentem będzie również Powiat Prudnicki.
Ostatnim merytorycznym punktem spotkania był blok „pytań i dyskusji”. Nie brakło osób chętnych do zabrania głosu i krytycznych uwag pod adresem osób decydujących o sprawach rangi wojewódzkiej. Starosta Roszkowski ubolewał nad marginalizacją Powiatu Prudnickiego w przypadku niektórych działań podejmowanych przez władze wojewódzkie. Pan Burmistrz Fejdych przypomniał o konieczności dokończenia remontu drogi wojewódzkiej nr 414 łączącej Prudnik ze stolicą województwa, której ostatni fragment od wielu lat jest w opłakanym stanie i stale czeka na modernizację. Głos zabrał również Wójt Lubrzy – Mariusz Kozaczek, który apelował o zaangażowanie się władz w rozwiązanie problemu alei lipowej, który spędza sen z powiek zarówno władzom Gminy Lubrza, jak i samorządowcom Powiatu Prudnickiego. Pytania zadawali również radni wojewódzcy i gminni. Każdy z pytających otrzymał mniej lub bardziej satysfakcjonującą odpowiedź. Na koniec Pan Przewodniczący Krajczy podziękował Staroście Prudnickiemu Radosławowi Roszkowskiemu za stworzenie możliwości spotkania się w Prudniku i konstruktywną dyskusję. Spotkanie zostało zakończone poczęstunkiem, podczas którego nadal dyskutowano o sprawach ważnych dla Ziemi Prudnickiej.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z opisanego wyżej spotkania.

2016-09-30

Publikacja: Środa, 12 Października 2016r. Godzina: 09:07. Wejść: 1674.